Utworzono: 2016-03-09

Schodołazy zamiast krzesełek schodowych?

Schodołazy są to urządzenia służące do transportu osób starszych i niepełnosprawnych. W niektórych sytuacjach schodołaz jest lepszym rozwiązaniem niż krzesełko schodowe lub platforma schodowa.
Czasami warto rozważyć zakup schodołaza, jednak zawsze warto to skonsultować z kimś, kto dokładnie rozpatrzy zagadnienie i szczerze podpowie, które rozwiązanie w danym przypadku będzie lepsze.

Schodołaz to doskonałe rozwiązanie niwelujące przeszkody architektoniczne. Te nowoczesne i wyrafinowane konstrukcyjnie urządzenia pozwalają na bezpieczne, łatwe i komfortowe transportowanie osób niepełnosprawnych lub starszych po schodach. Niewątpliwą zaletą schodołazów jest brak konieczności modyfikacji i ingerencji w konstrukcję budynku. Schodołaz zapewnia dostęp do wszystkich kondygnacji, gdyż z łatwością pokonuje nawet wąskie schody. Jedynym ograniczeniem jest tutaj kąt nachylenia schodów oraz wysokość pojedynczego stopnia - czym nowszy schodołaz, tym te wartości mogą być wyższe.
Schodołaz jest przystosowany do łatwego demontażu i transportu samochodem w inne miejsce, dzięki czemu można go używać w każdym miejscu, a nie tylko we własnym domu.

Schodołazy kroczące Szczególnie wygodne w używaniu są schodołazy kroczące. Ten rodzaj transporterów schodowych jest z reguły dostarczany w komplecie z wózkiem inwalidzkim lub specjalnym fotelikiem na kółkach. Zarówno wózek jak i fotelik można z łatwością odpiąć od schodołaza i można nim samodzielnie przemieścić osobę niepełnosprawną.
Schodołaz posiada napęd elektryczny i wjeżdżanie na górę lub zjazd na dół odbywa się bez większego wysiłku - niemniej jednak potrzebny jest tzw. operator schodołaza, czyli osoba, która będzie nim sterować.

W jakich więc sytuacjach schodołaz jest lepszym rozwiązaniem od innego rodzaju windy schodowej? Otóż, jeżeli mamy w domu kilka niezależnych schodów - na taras, do piwnicy i na piętro - wszędzie tam możemy z łatwością używać schodołaza - zamiast na każdych schodach instalować oddzielne krzesełko schodowe, można przewieźć w miarę potrzeby osobę schodołazem.
Innym przypadkiem kiedy warto rozważyć zakup lub wypożyczenie schodołaza jest sytuacja, kiedy potrzebujemy urządzenia na jakiś konkretny okres czasu - np. na wakacje, ponieważ przyjeżdża do nas ciocia mająca trudności z chodzeniem. Zamiast kupować krzesełko przyschodowe lepiej jest wypożyczyć schodołaz na okres dwóch miesięcy.

Kolejnym, istotnym czynnikiem przemawiającym za schodołazem jest cena. Często cena używanego schodołazu kroczącego jest niższa niż krzesełka schodowego, nawet w wersji używanej. Schodołazy kroczące z serii Scalamobil można nabyć już za kwotę 3 tys zł. Jest to bardzo konkurencyjna cena w porównaniu do innych urządzeń niwelujących bariery architektoniczne.

Aby być szczerym należy dodać, że nie zawsze schodołaz się sprawdzi. Jeżeli w domu są dwie starsze osoby mające trudności z chodzeniem lub jest tylko jedna, samotna osoba to wówczas nie ma sensu zakup schodołaza, ponieważ nie będzie miał kto nam pomóc. Należy również pamiętać, że operator schodołaza mimo wszystko powinien być osobą sprawną.
Uważamy, że zawsze wcześniej warto wypróbować urządzenie, a dopiero potem, jeżeli się sprawdzi kupować je.

Na koniec możemy dodać, że schodołaz to prawdziwa wolność i niezależność. Nie trzeba już liczyć na windy czy pochylnie. Schodołazy dzielą się na kroczące i gąsienicowe. Są one prosty w obsłudze i łatwe do przechowywania - pozwalają swobodnie czuć się w każdych okolicznościach.

Zapraszamy do obejrzenia filmu pokazującego sposób działania schodołazu kroczącego.

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie