Platformy schodowe

Czym jest platforma schodowa?

Platforma schodowa podobnie jak krzesełko to urządzenie dźwigowe służące do transportu osób niepełnosprawnych wzdłuż schodów. Znaczącym wyróżnikiem platform od krzesełek jest możliwość przewiezienie osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim oraz dużo większy udźwig (ok. 225-300 kg). Urządzenia te można wykorzystać do użytku w domu, bloku jak i w miejscach publicznych, aby udostępnić osobom niepełnosprawnym prosty i bezpieczny transport do budynku. Urządzenia nadają się do montażu na zewnątrz budynku.  Platformy schodowe są odporne na zmienne warunki atmosferyczne zarówno latem jak i zimą. Windy schodowe w zależności od modelu występują w wersji na schody proste oraz na schody krzywoliniowe, których konstrukcja szyny jezdnej jest indywidualnie produkowana pod konkretne schody.

platforma schodowa

Obsługa platform schodowych

Windy schodowe dla niepełnosprawnych charakteryzują się intuicyjną obsługą i są projektowane w taki sposób, aby ich obsługa nie sprawiała trudności osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Wyposażenie platformy schodowej dla osób niepełnosprawnych, składa się m.in. z prostego w obsłudze pilota zdalnego sterowanie oraz panelu na platformie. Dzięki, którym mamy możliwość sterowania urządzeniem. Aby wjechać wózkiem na platformę należy otworzyć najazd znajdujący się standardowo z boku platformy (możliwe zamówienie platformy z najazdem frontowym).

elementy platformy ascendor

Platforma schodowa porusza się płynnie po torze jezdnym montowanym do stopni schodów – na słupkach lub do ściany.  Barierki platformy przed rozpoczęciem jazdy są zamykane, dzięki czemu zabezpieczają osobę, która jest w trakcie pokonywania schodów. Dodatkowymi zabezpieczeniami są przyciski awaryjnego zatrzymania oraz czujniki nacisku na platformę. Jeżeli z platformy będzie korzystała osoba nieporuszająca się na wózku inwalidzki, można dodatkowo zamówić rozkładane siedzenie.

Sprawdź, jak działa platforma schodowa w praktyce, oglądając poniższy film:

Nowoczesne platformy schodowe zajmują bardzo mało miejsca na schodach, jednak przed montażem windy dla niepełnosprawnych trzeba sprawdzić, czy urządzenie ma wystarczająco dużo przestrzeni. Najnowsze modele potrzebują ok 100 cm szerokości na schodach przy montażu toru do ściany. A także ok. 107 cm, gdy montujemy platformę do schodów. Dodatkowo potrzebujemy ok. 1,5 metra miejsca przed schodami.

Warto wiedzieć, że windy schodowe dla niepełnosprawnych posiadają składaną konstrukcję. Gdy nie są używane można je łatwo złożyć udostępniając miejsce na schodach. Po złożeniu platformy schodowej zajmuje ona ok. 27 cm (w zależności od modelu urządzenia).

platforma schodowa w bloku

Platforma przyschodowa – jakiego producenta wybrać?

Jeśli szukamy eleganckiej i nowoczesnej platformy schodowej idealnym rozwiązaniem będą platformy firmy Ascendor. Urządzenia tej firmy występują w wersji na schody proste – platforma PLG7 oraz na schody krzywoliniowe – platforma PLK8. Znaczna część elementów, z których są wykonane platformy Ascendor zostały wykonane z aluminium, są one niebywale lekkie, ale jednocześnie bezpieczne dzięki zabezpieczeniu przełamania platformy. Windy dźwigowe poruszają się w odpowiednio dostosowanej prędkości (ok. 0,15 m/s) po szynie montowanej do stopni schodów lub do ściany.

Obsługa windy Ascendor możliwa ja za pomocą pilota zdalnego sterowania lub innowacyjnemu panelu dotykowemu, który znajduję się na korpusie urządzenia. Panel oprócz funkcji sterowania posiada przycisk awaryjny, a na wyświetlaczu LCD pojawiają się wszelkie błędy, które w szybki sposób zlokalizują ewentualną usterkę.

Aby poznać bliżej platformy schodowej Ascendor kliknij w link.

platforma schodowa na zewnątrz

Więcej informacji o platformie Extrema Logic, znajduje się tutaj.

Platforma schodowa – jakiego producenta wybrać?

Równie ciekawym rozwiązaniem jest platforma schodowa włoskiej firmy Extrema. Producent windy schodowej Extrema, model Logic na schody proste, oferuję urządzenie w bardzo przystępnej cenie. Oprócz stosunkowo niskiej ceny, windę Logic możemy dostarczyć w miejsce montażu w bardzo krótkim czasie. Winda dźwigowa porusza się na aluminiowym torze jezdnym, montowanym do ściany lub na słupkach. Urządzenie jest w pełni zautomatyzowane – otwiera i zamyka się samoczynnie na przystankach końcowych (na górze i na dole), a po złożeniu windy zajmuje ona zaledwie 35 cm (przy montażu do ściany).