Utworzono: 2016-03-09

Jak zmierzyć schody pod montaż krzesełka schodowego?

Krzesełka schodowe ułatwiają życie osobom starszym i niepełnosprawnym. Każdy, kto ma trudności z poruszaniem się powinien rozważyć zakup windy schodowej, szczególnie wówczas kiedy układ domu jest taki, że wymaga on ciągłego przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami. Niektórzy znacznie wcześniej analizują temat zakupu windy schodowej, a inni odkładają to na ostatnią chwilę, praktycznie aż do momentu kiedy okazuje się, że krzesełko schodowe potrzebne jest od zaraz.

Jak zmierzyć schody pod krzesełko schodowe Bardzo często zdarza się, że krzesełko dźwigowe potrzebne jest praktycznie od zaraz - tu i teraz. Ktoś właśnie wraca ze szpitala, ktoś miał uraz, ktoś jest po zawale. Takie sytuacje powodują, że konieczność łatwego i bezpiecznego poruszania się po schodach staje się bardzo pilnie potrzebna - praktycznie od zaraz.
Czy da się dostarczyć i zainstalować krzesełko schodowe w ciągu jednego dnia - maksymalnie dwóch lub trzech? Odpowiedź na to pytania jest standardowa - to zależy.

Firma Windy Schodowe potrafi dostarczyć i zamontować krzesełko schodowe na torze prostym praktycznie od ręki. Co to oznacza w praktyce? Otóż jeżeli osoba zamawiająca takie urządzenie potrafi przesłać (emailem lub telefonem) kilka zdjęć pokazujących schody i potrafi opisać swoje potrzeby telefonicznie lub emailowo, to z całą pewnością proces dostawy i montażu windy schodowej może się odbyć bardzo szybko.
Tak na prawdę wszystko zależy od tego jak skonstruujemy nasze zapytanie do firmy z prośbą o przesłanie oferty i wykonanie realizacji instalacji windy schodowej.

Idealne zapytanie ofertowe na krzesełko schodowe powinno zawierać krótki opis naszej sytuacji. Dla kogo potrzebne jest to urządzenie - czy ma ono wozić dziecko, czy też osobą starszą a może niepełnosprawną poruszającą się na wózku inwalidzkim? Jaki jest stan ogólny ruchowy takiej osoby? Ile mniej więcej waży ta osoba?
Odpowiedzi na te pytania powinny się znaleźć w treści emaila, w którym prosimy o przesłanie oferty na krzesełko przyschodowe. Czym dokładniejszy opis sytuacji, tym bardziej szczegółowa odpowiedź od firmy dźwigowej - czasami może się okazać, że lepszym (tańszym i/lub szybciej dostępnym) urządzeniem będzie np. schodołaz - wówczas na pewno specjalista przekaże nam informację o możliwości kupienia lub wypożyczenia używanego schodołaza.

Do ogólnego opisu warto dołączyć kilka zdjęć. W obecnych czasach, kiedy każdy telefon posiada wbudowany aparat fotograficzny nie jest to żaden problem. Większym wyzwaniem jest właściwe zrobienie zdjęć - poniżej kilka rad jak to poprawnie wykonać.
Na zdjęciach warto pokazać całe schody widziane od dołu oraz od góry. Należy zrobić zdjęcie, na którym specjalista będzie mógł się zorientować, czy lepszy będzie montaż toru jezdnego krzesełka schodowego z prawej strony lub z lewej - stronę montażu zawsze określamy patrząc z dołu do góry schodów.
Na zdjęciach powinno być widoczne miejsce przed schodami - jest to bardzo ważne, ponieważ tor jezdny oraz samo krzesełko zjeżdżają przed schody - w zależności od kąta nachylenia biegu schodowego przed schodami potrzebne jest od 50 do 65 cm wolnego miejsca. Jeżeli na dole, tuż przed pierwszym stopniem są np. drzwi, to można zastosować tzw. rozkładaną dolną końcówkę szyny.
Dobrze jest pokazać na zdjęciach, czy w ciągu biegu schodowego albo na dolnym lub górnym krańcu schodów nie ma przeszkód w postaci wystającego grzejnika, jakiegoś parapetu, poręczy czy też elementu konstrukcyjnego budynku (np. słupa). Generalnie można powiedzieć, że czym więcej zdjęć, tym lepiej - tak na prawdę wysłanie wraz z zapytaniem 6-8 zdjęć powinno w zupełności wystarczyć, aby osoba zajmująca się naszą sprawą potrafiła nam poprawnie doradzić i przygotować kosztorys na krzesełko schodowe.

W sytuacji kiedy potrzeba dostarczenia krzesełka schodowego jest na prawdę pilna należy wysłać do firmy, która będzie instalować urządzenie wymiary schodów. Poprawnie zmierzone schody pozwalają przyjechać ekipie montującej windę bez uprzedniej wizyty pomiarowej i oceniającej sytuację.
Jakie wymiary zmierzyć i w jaki sposób, aby możliwy był montaż krzesełka schodowego na podstawie tychże pomiarów? Na pewno ważna jest długość schodów - należy ją zmierzyć od podłogi na dole do krawędzi najwyższego stopnia - długość toru jezdnego, po którym porusza się krzesełko schodowe jest zawsze nieco dłuższa niż ten wymiar.
Kolejnym ważnym pomiarem jest ilość miejsca przed schodami na dole - przed pierwszym stopniem schodów (w zależności od ich kąta pochylenia) powinno być 50-65 cm wolnej przestrzeni. Nie oznacza to oczywiście, że jeżeli nie mamy tyle miejsca, to nie jest możliwy montaż krzesełka schodowego - z całą pewnością dobry specjalista znajdzie na to jakieś rozwiązanie.
Warto także zmierzyć szerokość schodów. Każdy model krzesełka schodowego wymaga innej szerokości minimalnej. Bardzo popularny w Polsce, model Acorn Superglide wymaga około 65-70 cm szerokości w świetle schodów aby możliwa była instalacja tego urządzenia. Oczywiście znam przypadki, kiedy krzesełko schodowe było używane na węższych schodach - to zależy od wzrostu osoby jadącej krzesełkiem - wysokie osoby poruszające się windą schodową po wąskich schodach będą ocierały kolanami po przeciwległej ścianie lub poręczy.
Na górze schodów potrzeba jest trochę miejsca, ale niedużo - tak jak wspominałem wcześniej tor jezdny (szyna) wystaje poza krawędź najwyższego stopnia około 18-20 cm, ale po skosie - czyli patrząc z góry na tę szynę okazuje się, że wystaje on 10 cm - oznacza to, że nawet jeżeli na górze schodów mamy od razu drzwi (ma to często miejsce w przypadku schodów na zewnątrz budynku) to najprawdopodobniej możliwy jest montaż krzesełka schodowego.
Ostatnim wymiarem jaki warto jest zmierzyć jest rozmiar pojedynczego stopnia schodów - wysokość i tzw. głębokość (czyli tam, gdzie stawiamy stopę). Oczywiście aby to zrobić poprawnie, trzeba zmierzyć kilka stopni i zobaczyć jaki jest rozzrzut tych wymiarów - z reguły stopnie w biegu schodowym są podobne, ale ich wymiary mogą się nieco różnić. Wysokość oraz głębokość stopnia pozwalają ocenić kąt nachylenia schodów - krzesełka schodowe poruszające się na torze jezdnym prostym (o stałym kącie nachylenia) mogą pokonywać schody o nachyleniu od około 25 stopni do 55 stopni.
Zdjęcia wraz ze wskazówkami odnośnie pomiarów znajdziecie na dole, pod artykułem.

Na zakończenie podsumuję, że poprawnie skonstruowane zapytanie ofertowe powinno dodatkowo zawierać kontakt telefoniczny do zamawiającego (pozwala to na szybkie omówienie niejasnych kwestii) oraz nazwę miejscowości, gdzie miałby się odbyć ewentualny montaż.
Z doświadczenia wiem, że jeżeli wszystko o czym pisałem powyżej jest spełnione to możliwe jest dostarczenie i poprawne zainstalowanie krzesełka schodowego bez uprzedniej wizyty na miejscu montażu. Firma Windy Schodowe ponadto udziela rabatu, jeżeli klient samodzielnie dokonał takich pomiarów oraz wysłał zapytanie zgodnie z powyższym opisem.

Poniżej link do filmu pokazującego jak taki pomiar schodów poprawnie wykonać.

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie