Utworzono: 2016-03-09

Plaformy schodowe dla osób niepełnosprawnych w budynkach wielomieszkaniowych

Bardzo wiele osób niepełnosprawnych, mających problemy z samodzielnym poruszaniem się, mieszka w blokach i kamienicach. Do drzwi mieszkań prowadzą schody, przez co każde wyjście z domu to prawdziwe utrapienie. Ale nie musi tak być. Można ułatwić sobie życie, korzystając z udogodnienia, jakim jest np. winda (platforma schodowa), która może być z powodzeniem zainstalowana nawet na stosunkowo wąskiej klatce schodowej w bloku wielorodzinnym.

Czym jest platforma schodowa?

Plaformy schodowe dla osób niepełnosprawnych Platforma schodowa to urządzenia dźwigowe, które likwiduje bariery architektoniczne w budynkach (schody), transportując osoby niepełnosprawne. Posiada o wiele większy udźwig niż krzesła schodowe (około 230-300 kg). Sterowanie taką platformą odbywa się przy pomocy panelu sterowania lub zdalnie za pomocą pilota albo tzw. kasety przywoławczej. Zabezpieczeniem dla osoby na wózku są opuszczane na czas jazdy specjalne barierki.
Standardowo platforma posiada najazd po specjalnych rampach umieszczonych z boku platformy, który po złożeniu stanowi kolejne zabezpieczenie dla użytkownika. Możliwe jest zrobienie najazdu od frontu podnośnika (stosowane wtedy, kiedy przed schodami nie ma wystarczającej ilości miejsca), podobnie jak zrobienie platformy o dowolnych wymiarach. Tor jezdny platformy schodowej może być montowany do ściany nośnej lub do słupków. Parametry takie jak rodzaj napędu, czy maksymalny kąt nachylenia toru jazdy zależą od warunków technicznych panujących na klatce schodowej oraz od konkretnego modelu urządzenia jaki chcemy zamontować. W przypadku wąskich klatek czasami niemożliwy jest montaż platformy schodowej i wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje krzesełko schodowe.

Aby móc wstępnie zorientować się, czy montaż platformy schodowej na danych schodach będzie możliwy, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • ile stopni schodów jest do pokonania?
  • jaka jest ich wysokość oraz głębokość - wymiary stopni?
  • jaki montaż byłby bardziej optymalny - do ściany (musi to być nośna, pełna, gładka) czy na słupkach samonośnych?
  • ile jest miejsca na dole przed schodami?
  • jaka jest szerokości klatki schodowej?
  • ile jest ewentualnych zakrętów, ile biegów (części schodów)?
  • czy wzdłuż schodów są poręcze, jakieś tablice ogłoszeniowe, instalacje elektryczne lub hydrauliczne?
W przypadku ciasnych, wąskich klatek schodowych z jakimi mamy często do czynienia w blokach, najlepiej sprawdzą się platformy austriackiego producenta - firmy Ascendor, które zajmują najmniej miejsca na schodach, bardzo cicho pracują, a po złożeniu zasłaniają dostęp do panelu sterowania.

Generalnie wyrózniamy dwa rodzaje platform schodowych - proste i krzywoliniowe

Platforma prostoliniowa - PLG7
  Udźwig takiej platformy to 225 kg (300 kg w opcji). Prędkość podróżowania wynosi maksymalnie 0,15 m/s. Szyna mocowana jest do ściany (nośnej) lub do stopni schodów (na słupkach). Dostępne są standardowe wymiary platformy: 800x800 mm i 1000x800 mm oraz dowolny inny wymiar w opcji. Minimalna szerokość schodów przy zastosowaniu platformy PLG7 to 100 cm przy montażu toru do ściany i 107 cm przy montażu na słupkach. Kąt nachylenia schodów powinien wynosić od 0° do 47°. Szerokość platformy po złożeniu to 25 cm. Więcej szczegółów na temat tej platformy można znaleźć na stronie www.windy-schodowe.pl - kliknij tutaj jeżeli jesteś zainteresowany tym urządzeniem.

Platforma krzywoliniowa - PLK8
Parametry techniczne tego modelu są podobne jak w PLG7 - ten sam udźwig, prędkość, wymiary podestu jezdnego. W przypadku platform krzywoliniowych warto zwrócić uwagę na to, że na zakręcie potrzebują one nieco więcej miejsca - ta ilość wymaganego miejsca zależy od wymiaru podestu jezdnego sposobu montażu toru jezdnego oraz kilku innych opcji. Minimalny promień skrętu zależy również od kąta nachylenia toru jezdnego, a ten może maksymalnie wynosić 47 stopni.
W obydwu tych platformach tor jezdny (który standardowo jest wykonany ze stali nierdzewnej) może pełnić funkcję pochwytu (poręczy) - przy montażu do ściany zajmuje on około 10 cm, przy montażu na słupkach o 7 cm więcej.
Platforma krzywoliniowa może mieć więcej niż 2 przystanki - oprócz dolnego i górnego postoju możliwe jest zatrzymanie urządzenia na półpiętrach, antresolach, itp.

Platformy schodowe Ascendor są zasilane z akumulatorów. Standardowo znajdują się tam 4 akumulatory 12 voltowe, jednak w przypadku cięższego obciążenia (300 kg) lub długiego toru jezdnego można zastosować 8 baterii. Pomimo zasilania akumulatorowego potrzebne jest gniazdko 230V, do którego wpina się ładowarkę, automatycznie ładującą te akumulatory - ładowarka taka jest w zestawie i zapewnia ona bezobsługowe ładowanie urządzenia. Ważną zaletą platform Ascendor jest to, że po złożeniu jej nie ma dostępu do panelu sterowania, nikt kto nie ma pilota nie uruchomi urządzenia.
Zobacz film „Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych Ascendor PLG7”

Kwestie formalne dotyczące montażu platformy schodowej

Montaż platformy nie wymaga pozwolenia na budowę czy też zgłoszenia w Wydziale Architektury, potrzebna jest natomiast zgoda administracji (administratora wspólnoty bądź prezesa spółdzielni - który ma nadzór nad budynkiem). Najczęściej pozostali lokatorzy w budynku są pozytywnie nastawieni do pomocy i podpisują zgodę na montaż urządzenia na klatce schodowej. Kiedy administracja ma zgodę wszystkich właścicieli mieszkań, nie robi problemów ze swojej strony. Czasami jednak administratorzy stają się "nadgorliwi" i wymagają zgody Straży Pożarnej. Straż Pożarna natomiast nie wyrazi zgody na montaż urządzenia, jeśli przejście będzie węższe niż 80 cm - na ten wymiar nie ma sposobu, sam tor jezdny przy montażu do ściany potrzebuje ok. 10 cm. W jednym z Naszych montaży - Straż Pożarna wydała zgodę pod warunkiem "Nie pogorszenia istniejących warunków", co sprawiło że zamontowane zostało urządzenie krzywoliniowe w miejscu istniejącej barierki - platforma stacjonuje na biegu w kierunku piwnicy - co nie koliduje z drogą ewakuacyjną. W innym przypadku problemem było nie zachowanie wymaganych 80 cm tuż przed schodami - dolny spocznik pozwolił na to by platforma odjeżdżała nieco dalej od pierwszego stopnia. Jak więc widać, „dla chcącego nic trudnego”.
Po montażu platformy schodowej należy przeprowadzić odbiór techniczny UDT - całą dokumentację do urządzenia kupujący powinien otrzymać od firmy, która dostarczyła windę - wyjątek stanowi protokół elektryczny oraz budowlany. Wnioskującym o odbiór jest właściciel urządzenia, a koszt odbioru jaki się płaci do UDT to 300-500 zł.

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie