Czym tak na prawdę są krzesła schodowe?

Co to jest krzesełko schodowe Mówiąc najbardziej ogólnie krzesełko przyschodowe jest to urządzenie dźwigowe (dźwig osobowy) przeznaczony do przemieszczania osób starszych oraz niepełnosprawnych (z niewielką dysfunkcja narządu ruchu) po schodach.
Krzesełko, czyli tzw. siedzisko jest zamocowane na wagoniku jezdnym, w którym znajduje się silnik, przekładnia mechaniczna oraz baterie prądu stałego - akumulatory. Silnik prądu stałego napędza przekładnię zębatą, która obracając się przemieszcza wagonik wraz z pasażerem po szynie, która jest przymocowana do schodów.

Sterowanie krzesłem schodowym może odbywać się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub za pomocą przełącznika umieszczonego na urządzeniu - najczęściej w podłokietniku.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo pasażera podczas jazdy, krzesło schodowe zaopatrzone jest w pasy bepieczeństwa oraz cały zestaw czujników, które po napotkaniu przeszkody zatrzymują podnośnik schodowy.
Winda krzesłkowa posiada składane siedzisko, podłokietniki oraz podnóżek - dzięki temu w czasie kiedy nie jest używane zajmuje bardzo mało miejsca na schodach umożliwiając normalne ich użytkowanie innym domownikom.

Krzesła schodowe mogą być montowane zarówno na schodach prostych jak i zakręconych lub wielobiegowych. Schody te mogą być umiejscowione zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz - w ogrodzie lub na tarasie. Dużą zaletą krzesełek schodowych w porównaniu do innego rodzaju urządzeń dźwigowych jest to, że z reguły nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych prac budowlanych aby je zamontować. Jedyne co czasami trzeba zrobić to demontaż poręczy.

Windy krzesełkowe mają mniejszy zakres stosowalności niż platformy schodowe, gdyż nie mogą korzystać z nich osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich - oznacza to, że krzesełko schodowe nie przewiezie osoby wraz z wózkiem inwalidzkim. Są więc najlepszym rozwiązaniem na pokonywanie barier architektonicznych dla osób starszych, bądź częściowo niepełnosprawnych ruchowo. Ich plusem jest przystępna cena, elegancki wygląd, który pasuje nawet do ekskluzywnie urządzonych domów, jak również niewielka powierzchnia, którą urządzenie zajmuje na schodach.
W zależności od stopnia niepełnosprawności istnieje możliwość, aby osoba poruszająca się na wózku samodzielnie korzystała z krzesełka schodowego.

Poniżej prezentujemy film pokazujący sposób użytkowania krzesełka schodowego Acorn Superglide na szynie prostej.
Przed użyciem należy rozłożyć siedzisko, podnóżek i podłokietniki. Po zajęciu wygodnej pozycji na siedzisku należy zapiąć pas bezpieczeństwa. Krzesełko jest sterowane w górę lub w dół za pomocą ergonomicznych przycisków znajdujących się na podłokietnikach. Na górze toru jezdnego (na górnym przystanku) siedzisko może zostać obrócone aby wygodniej zsiąść z krzesełka.
Jeżeli chcesz dokładniej zapoznać się z tym urządzeniem zapraszamy tutaj.

 

ciekawostki

Jak pokonać schody z wózkiem inwalidzkim - cena windy dla niepełnosprawnych

Osoby w pełni sprawne nawet nie zdają sobie sprawy z tego jak wiele schodów pokonują codziennie. Kilka stopni w pracy lub szkole, dwa stopnie schodów do sklepu spożywczego lub nawet ze ...

zobacz więcej
Zewnętrzne windy dla niepełnosprawnych

Jeżeli jesteś osobą mającą trudności z samodzielnym poruszaniem się lub znasz taką osobę i chcesz jej pomóc to zapewne już nieraz rozważałeś temat zniwelowania istniejącej barier ...

zobacz więcej
Krzesło dźwigowe Acorn Superglide 130

Windy przyschodowe są to urządzenia wykorzystywane do przemieszczania osób niepełnosprawnych i starszych wzdłuż schodów. Dosyć często korzystają z tych urządzeń (krzesełek dźwigowy ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie