Utworzono: 2016-03-09

Niwelowanie barier architektonicznych na potrzeby dzieci niepełnosprawnych

Zapewne większość z nas, myśląc o niwelowaniu barier architektonicznych na potrzeby osób niepełnosprawnych ma na myśli osoby dorosłe. Projekty zrealizowane przez firmę Windy Schodowe niejednokrotnie pokazały, że urządzenia dźwigowe typu platforma lub krzesełko schodowe mogą znacznie poprawić jakość życia niepełnosprawnych dzieci oraz ich opiekunów.

Krzesełko dźwigowe dla niepełnosprawnego dziecka Najczęściej na potrzeby maluchów montowaliśmy krzesełka schodowe, które mogą mieć różne udogodnienia szczególnie ważne, właśnie w przypadku opieki nad dziećmi. Po pierwsze krzywoliniowe krzesełka schodowe mogą być dodatkowo wyposażone w czteropunktowe lub pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Taki rodzaj pasów powoduje, iż nawet dziecko, które nie do końca panuje nad swoim ciałem może w bezpieczny sposób pokonać schody.
Wielopunktowe pasy w przeciwieństwie do standardowego pasa nie mają napinacza i ich długość należy zawsze regulować indywidualnie - na zdjęciu obok pokazano właśnie pasy 4-punktowe.

Jednak warto w tym miejscu wspomnieć o nietypowym zastosowaniu krzesełek dźwigowych krzywoliniowych. Ze względu na ich konstrukcję są one w stanie poruszać się po zupełnie płaskim torze - w poziomie. W związku z tym można użyć takiego urządzenia do transportu niepełnosprawnego dziecka między pokojami, albo chociażby do łazienki. Oczywiście nie we wszystkich warunkach architektonicznych jest to możliwe. Jednak jeżeli rozkład budynku na to pozwala można zastosować krzesełko schodowe by odciążyć opiekunów przy przenoszeniu niepełnosprawnego dziecka z jednego pomieszczenia do drugiego.

Innym udogodnieniem, jakie można zastosować w przypadku krzesełek schodowych jest sterowanie nim za pomocą pilota. Powoduje to, że osoba dorosła (opiekun) ma 100% kontroli nad urządzeniem i nawet w przypadku, gdy dziecko nie jest w stanie samodzielnie kierować krzesełkiem może bezpiecznie i sprawnie pokonywać schody.

Na zakończenie warto podkreślić, iż wszystkie nasze krzesełka schodowe zarówno prosto jak i krzywoliniowe wyposażone są w specjalistyczne czujniki, które w przypadku dostania się czegokolwiek pomiędzy krzesełko a schody na linii toru, powoduje automatyczne zatrzymanie się urządzenia. Dzięki temu nie ma najmniejszej szansy by ze względu na niespodziewane zachowanie dziecka podróż krzesełkiem była niebezpieczna. Z naszymi urządzeniami pokonywanie schodów to czysta przyjemność.

Poniżej przedstawiamy film pokazujący krzesełko schodowe na torze krzywoliniowym zainstalowane w przedszkolu integracyjnym w Koninie.

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie