Utworzono: 2016-03-31

Naprawa krzesełek schodowych

Zakup i instalacja krzesełka schodowego to dopiero początek przygody z tym rodzajem windy schodowej. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że to urządzenie, tak jak wiele innych wymaga regularnej konserwacji i serwisowania oraz, że może się pojawić konieczność naprawy krzesełka schodowego, która to może być tym bardziej prawdopodobna im rzadziej zapewniamy naszemu krzesełku wizytę specjalisty w tym zakresie.

Naprawa krzesełek schodowych Krzesełka schodowe bardzo ułatwiają życie osobom starszym i niepełnosprawnym mającym problemy z poruszaniem się i chodzeniem po schodach. Wielokrotnie opisywaliśmy te windy schodowe na naszym portalu, pokazywaliśmy różne rodzaje wind krzesełkowych, a także inne urządzenia dźwigowe pomagające w niwelowaniu barier architektonicznych - mam tutaj na myśli platformy schodowe, podnośniki pionowe lub schodołazy
W artykule niniejszym skupimy się przede wszystkim na jednym rodzaju krzesełka dźwigowego, a mianowicie na krzesełku schodowym Acorn. Urządzenie to jest bardzo popularne w Polsce, występuje w kilku odmianach i można spotkać je w naprawdę wielu miejscach: domach prywatnych, szkołach, przychodniach, a nawet zakładach mechanicznych :)

Krzesełka schodowe Acorn, to dosyć prosta konstrukcja, dosyć stara - jednocześnie bardzo sprawdzona i przemyślana. Właściwie użytkowane i serwisowane krzesło dźwigowe (zgodnie z instrukcją obsługi i konserwacji) bardzo rzadko ulega poważnej awarii. Jeszcze większy poziom bezpieczeństwa i bezawaryjności zapewnia regularna konserwacja urządzenia wykonywana zarówno przez użytkownika na co dzień jak i przez serwisanta raz na jakiś czas (zgodnie z okresem serwisowania).
Oczywiście warto podczas każdego przeglądu serwisowego sprawdzić krzesełko przyschodowe bardzo gruntownie - osoba (wykwalifikowany technik) wykonująca taki przegląd wie najlepiej jakie podzespoły należy sprawdzić podczas serwisu. Na temat serwisowania krzesełek schodowych powstał dosyć obszerny tekst, który możemy polecić zainteresowanym - znajdziecie go pod tym linkiem - serwisowanie krzesełek schodowych.

Krzesełko schodowe naprawiać powinien specjalista z odpowiednim certyfikatem

Najczęściej naprawie sprowadzającej się zresztą do wymiany podlegają baterie, czyli akumulatory. W krzesełku Acorn znajdują się dwa akumulatory żelowe 12V o pojemności 7Ah - są one połączone szeregowo, dzięki czemu silnik jest zasilany napięciem stałym 24V. Akumulatory żelowe wymagają regularnego doładowywania - optymalnie jest, jeżeli po każdym obciążeniu takiej baterii zostanie w niej uzupełniony stan energii - wówczas akumulatory żelowe mają bardzo długi czas żywotności i naprawa długo nie będzie konieczna.
Chcąc zapewnić taki poziom obsługi akumulatorom znajdującym się w krzesełku schodowym należy zawsze pamiętać, aby parkować je na punkcie ładowania - urządzenie zatrzymuje się tam automatycznie. Ładowarka znajdująca się w zestawie powinna być na stałe wpięta do gniazdka, a krzesełko powinno być stale włączone. Dzięki temu akumulatory są automatycznie i regularnie doładowywane.
Olbrzymia większość przypadków, kiedy to konieczna jest wymiana baterii w krzesełku wynika z tego, że urządzenie jest za każdym przejazdem wyłączane lub ładowarka jest wyjmowana z gniazdka. Przez takie działanie nie pozwalamy krzesełku doładować akumulatorów, a baterie żelowe, które są w ten sposób eksploatowane po kilku-kilkunastu tygodniach nadają się tylko do wymiany na nowe.

Innym, znacznie rzadszym problemem jest wymiana lub regulacja któregoś z czujników znajdujących się w krzesełku schodowym. Krzesełko Acorn posiada sporo różnych czujników, zapewniających użytkownikowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Są to m.in. czujnik krańcowe, obrotu siedziska, naciskowe na obudowie i podnóżku oraz wiele innych. Może się zdarzyć, że któryś z tych mikro-przełączników po prostu się zepsuje lub poluzują się na nim przewody. Czasami takie czujnik potrafi się zaciąć.
Naprawa takiej usterki nie jest droga, a jej usunięcie nie jest czasochłonne. Powtórzę po raz kolejny - regularna konserwacja krzesełka schodowego pozwoli na uniknięcie tego rodzaju usterek i naprawa nie będzie konieczna.

Najrzadziej występującym problemem, ale jednocześnie generującym największe koszty dla właściciela windy schodowej jest usterka płyty głównej. Płyta główna (PCB) jest to układ elektroniczny, który jest odpowiedzialny za wszystkie funkcje krzesełka schodowego. Dzięki zapisanemu tam programowi krzesełko ładuje akumulatory, zatrzymuje się łagodnie na przystankach oraz pozwala na zdalne sterowanie.
Usterka elektroniki to koszt rzędu około 600-1000 zł - oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Innego rodzaju usterki wymagające naprawy krzesełka schodowego pojawiają się naprawdę sporadycznie. Zablokowanie mechanizmu OSG, przepalenie się zasilacza lub awaria hamulca na wałku silnika to bardzo rzadko występujące problemy.
Oczywiście czasami mogą się zdarzyć również bardzo banalne problemy jak chociażby przepalenie bezpiecznika, lub rozregulowanie się pilotów. Niektóre usterki można naprawić we własnym zakresie, jednak zawsze w takiej sytuacji polecamy aby zachować szczególną ostrożność podczas wymiany podzespołów w krzesełku dźwigowym - często lepiej wezwać fachowca, która daną awarię rozwiąże szybko i bezpiecznie, aniżeli próbując naprawić coś dokonać jeszcze większych szkód w windzie schodowej.

Obiecuję za jakiś czas wrzucić tutaj filmik pokazujący proces instalacji lub/oraz serwisu i naprawy krzesełka schodowego Acorn Superglide.

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie