Utworzono: 2016-03-30

Krzesełko schodowe na torze krzywoliniowym - czy musi być drogie?

Bardzo by się nam przydała taka winda schodowa - coraz więcej starszych osób mieszka na naszej klatce schodowej i coraz ciężej jest im pokonać te 3 wysokie piętra. Takie komentarze ostatnio czytaliśmy na naszym "fanpage" na jednym z portali społecznościowych. Podobne wypowiedzi słyszmy również "na żywo" od naszych klientów, z którymi spotykamy się podczas pomiarów schodów.
Jak widać potrzeby są duże - w wielu miejscach, na wielu klatkach schodowych krzesełko schodowe to jedyne słuszne rozwiązanie, które bardzo by ułatwiło życie mieszkańcom danego bloku.

Krzesełko schodowe na szynie krzywoliniowej to często jedyne rozwiązanie

Krzesełko schodowe na torze krzywoliniowym - czy musi być drogie? Istnieje ogólne przekonanie, że winda jest droga. Poza tym, windy często jest brak, tam gdzie jej najbardziej potrzeba. Zawsze znajdą się jakieś schody, których pokonanie nastręcza mnóstwo problemów - np. bardzo popularny w polskich blokach tzw. wysoki parter. Natomiast miejsca na klatce schodowej jest jak na lekarstwo. Wąskie schody, ciasne podesty - to wszystko powoduje, że oprócz pieniędzy jakie trzeba na windę wydać równie dużym problemem stają się wymagania techniczne odnośnie urządzenia, które miałoby daną barierę architektoniczną niwelować.
Krzesełko schodowe krzywoliniowe nie potrzebuje ani szerokich schodów (wystarczy 75 cm szerokości), ani dużo miejsca na spocznikach (podestach). Tor jezdny, po którym urządzenie się porusza również nie zajmuje dużo miejsca - w większości bloków da się zainstalować krzesełko schodowe (proste bądź krzywoliniowe) - przekonaliśmy się o tym osobiście. Przy standardowej szerokości schodów 110 cm, po montażu krzesełka schodowego zostaje jeszcze 90 cm - a taka właśnie może być minimalna szerokość schodów. Po pomiarze schodów i wycenie okazuje się, że koszt takiego rozwiązania to 30 albo i 50 tysięcy złotych - pomimo, że to jest znacznie mniej niż winda lub platforma schodowa to i tak jest to kwota spora, w niektórych przypadkach kwota, której nie da się zgromadzić.

Jak zatem sfinansować zakup krzesełka schodowego na szynie krzywoliniowej?

Otóż, jeżeli osoba, która chce taką windę kupić posiada grupę inwalidzką to może postarać się o dofinansowanie ze środków PFRON. W tym celu należy się udać do MOPS lub PCPR i tam zapytać o możliwość dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych. Wielkość takiego dofinansowania to nawet 95% wartości całego projektu. Można także złożyć wniosek większą liczbą ludzi, np. mieszkańcy z jednej klatki schodowej mogą wspólnie postarać się o dofinansowanie na zakup windy schodowej.
Zawsze warto porozmawiać z administracją budynku lub spółdzielnią - jeżeli nie finansowo, to bardzo często pomogą oni chociażby od strony technicznej lub prawnej.

Sprawdzoną formą finansowania tego rodzaju wydatków są także fundacje. Przy odrobinie chęci można nawiązać współpracę z fundacją, która dofinansuje jakąś część takiego projektu. Bardzo często krzesełka schodowe jakie instalowaliśmy były finansowane w części ze środków z PFRON, a w części poprzez fundacje. Wkład własny w likwidację bariery architektonicznej nie zawsze musi być duży, a często może być bardzo mały, albo wręcz zerowy.

Kilka informacji praktycznych odnośnie krzesełek schodowych, jakie chcecie instalować na klatkach schodowych w blokach.

Zawsze warto się zastanowić na ilością przystanków - oprócz przystanku dolnego i górnego często warto zrobić tzw. przystanki pośrednie - są to miejsca, gdzie winda schodowa zatrzymuje się automatycznie podczas jazdy i również w takim miejscu może ona być pozostawiona, aby doładowały się baterie znajdujące się w urządzeniu.
Inną opcją o której warto pomyśleć to ograniczenie dostępu (np. w postaci kluczyka elektronicznego). Dzięki takiemu kluczykowi elektronicznemu dostęp do krzesełka schodowego będą miały tylko wybrane osoby.
Przy kilku kondygnacjach wskazane jest również dołożenie większej ilości baterii - tak, aby krzesełko schodowe bez przeszkód pokonało duże odległości. Dla większości modeli krzesełek schodowych ograniczeniem jest maksymalna długość toru jezdnego, która z reguły wynosi od 25 do 30 metrów.

Jeżeli układ klatki schodowej na to pozwala, to zamiast krzesełka schodowego krzywoliniowego można zainstalować w bloku kilka krzesełek na szynie prostej. Takie rozwiązanie może być znacznie tańsze, jeżeli weźmie się pod uwagę urządzenia używane. Dodatkową korzyścią może być to, że windy działają niezależnie od siebie - to znaczy, że jedną windą można jechać z parteru na piętro, a w tym samym czasie inna winda może jechać pomiędzy piętrem trzecim, a drugim.
Takie rozwiązanie jest opisane na tej stronie - http://www.zw.com.pl/artykul/557273.html.

Jeżeli mają Państwo jakieś konkretne pytania dotyczące prezentowanego tematu to proszę pisać lub dzwonić - chętnie postaramy się pomóc każdemu, kto się do nas odezwie - mamy naprawdę spore doświadczenie w montażu urządzeń dla niepełnosprawnych w budynkach użyteczności publicznej i w budynkach wielomieszkaniowych.Na poniższym filmie widać takie właśnie krzesełko schodowe krzywoliniowe (model Otolift TWO) zainstalowane na klatce schodowej.

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie