Utworzono: 2016-05-31

Krzesełko schodowe dla niepełnosprawnych

Krzesełko schodowe dosyć często kojarzy się z osobą starszą mającą trudności z poruszaniem się. Oczywiście jest to skojarzenie jak najbardziej trafne - nie da się ukryć, że ten rodzaj windy schodowej został stworzony z myślą o takich właśnie osobach.
Bardzo często osoby starsze z racji wieku nie są już tak sprawne jak za młodych lat. Problemy ze stawami, problemy z wydajnością serca bądź płuc powodują, że pokonywanie schodów stanowi poważny problem.

Krzesełko schodowe jako winda dla osoby niepełnosprawnej

Krzesełko schodowe dla niepełnosprawnych Krzesełko schodowe może jednak stanowić również świetne rozwiązanie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Z własnego doświadczenia wiem, że niesłuszne są obawy, iż osoba poruszająca się na wózku zawsze potrzebuje platformy schodowej, która potrafi przetransportować osobę wraz z wózkiem inwalidzkim. Oczywiście czasami zdarzają się sytuacje, w których platforma schodowa lub podnośnik pionowy to jedyne słuszne rozwiązania. W sytuacji kiedy osoba niepełnosprawna nie może się samodzielnie przesiąść pomiędzy wózkiem lub kanapą lub fotelem należy rozważyć urządzenia, które umożliwiają transport osoby na wózku.
Jednak w sytuacji kiedy niepełnosprawność jest niewielka i osoba może się jeszcze samodzielnie podnieść z siedzenia oraz przesiąść na inne siedzisko warto rozważyć zakup i montaż krzesełka schodowego.

Krzesełko schodowe zamiast platformy schodowej

Na naszym rynku występują różne modele krzesełek schodowych. Możemy znaleźć krzesła dźwigowe na szynie prostej lub na torze krzywoliniowym. Godnym polecenia rozwiązaniem jest zakup używanego krzesełka schodowego - oczywiście warto sprawdzić, czy urządzenie jest w pełni sprawne i posiada gwarancję - nie zawsze niska cena to najlepszy wybór.
Powodem jaki często jest brany pod uwagę przy wyborze urządzenia do likwidacji bariery architektonicznej są finanse. Jest to oczywiście normalne - każdy z nas patrzy na cenę. Jeżeli dane urządzenie możemy kupić w cenie niższej, to po co mamy przepłacać. Podobnie jest z windami dla niepełnosprawnych. Jeżeli dla przykładu, używane krzesełko schodowe Acorn na szynie prostej możemy kupić w cenie do 6 000 zł i okazuje się, że to krzesło schodowe w zupełności spełnia nasze oczekiwania to po co mamy kupować platformę schodową, której koszt będzie kilka razy większy.

Krzesełko schodowe jest tak skonstruowane, że użytkowanie go nawet przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim jest maksymalnie uproszczone i bezpieczne. Poziom siedziska na dolnym i górnym przystanku są mniej więcej na poziomie wózka inwalidzkiego - można oczywiście tę wysokość dopasować indywidualnie pod klienta. Na górnym przystanku mamy obracane siedzisko, dzięki czemu wsiadanie i zsiadanie odbywa się w bezpiecznym miejscu. Siedzisko w krzesełku schodowym wyposażone jest w pas bezpieczeństwa, który jest szczególnie przydatny osobom bez nóg - nie mają one jak się podeprzeć o podnóżek.

Jakie urządzenie wybrać do zniwelowania bariery architektonicznej

Reasumując możemy powiedzieć, że wybór urządzenia powinien być zawsze poprzedzony zastanowieniem się nad konkretną sytuacją. Każdy ma inne potrzeby. Każdy ma inne możliwości. Każda klatka schodowa jest nieco inna. Czasami schody nie będą pozwalały na montaż platformy schodowej. Innym razem ważniejsze będą finanse i to one zmuszą nas do wyboru tańszego rozwiązania.
Z pewnością warto wybór odpowiedniego urządzenia przedyskutować z osobą, która zna kilka urządzeń do transportu osób starszych i niepełnosprawnych i uczestniczyła w wielu tego rodzaju projektach.

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie