Utworzono: 2016-03-09

Krzesełko schodowe czy schodołaz - co wybrać?

Co lepiej kupić - krzesełko schodowe czy schodołaz? Co będzie dla mnie lepsze? Które z tych urządzeń lepiej sprawdzi się w moim domu? Które z nich będzie tańsze?
Tego rodzaju pytania dosyć często zadają sobie osoby, które muszą znaleźć rozwiązanie pozwalające na transport osoby mającej trudności z poruszaniem się po schodach. Jak zwykle nie ma tutaj dobrej i jednoznacznej odpowiedzi - możemy śmiało użyć powszechnego ogólnika - "To zależy".
W niniejszym artykule postaram się przedstawić podobieństwa i różnice krzesełek schodowych i schodołazów, spróbuję opisać w jakich przypadkach warto wziąć pod uwagę jedno urządzenie, a w jakich drugie.

Krzesełko schodowe czy schodołaz - co wybrać? Jednym z ważniejszych pytań jest kwestia ceny. Będąc szczerym trzeba powiedzieć, że schodołaz (używany, kroczący) można kupić nieco taniej niż krzesełko schodowe. Jednak będzie to dosyć stary model, np. Scalamobil S25 lub S27 - urządzenie co najmniej kilku letnie. Oczywiście jak wszystkie urządzenia używane i to również jest bezpieczne i sprawdzone oraz ma gwarancję i całą dokumentację łącznie z atestem. Koszt zakupu używanego schodołazu kroczącego to co najmniej 3 tysiące złotych - urządzenie takie dostarczane jest w komplecie z wózkiem inwalidzkim lub specjalnym fotelikiem na kółkach.
Cena krzesełka schodowego (również używanego) będzie nieco wyższa, ale również urządzenie jest znacznie nowsze. Za kwotę 5 tysięcy złotych można kupić 2-3 letnie krzesełko dźwigowe (mam tutaj na myśli używane krzesełko schodowe na torze prostym) - cena zawiera koszty dostawy oraz montażu windy. Poza tym, na używane krzesełko schodowe można otrzymać 2-letnią gwarancję.

Kolejna ważna kwestia decydująca o wyborze urządzenia do transportu osoby starszej bądź niepełnosprawnej to wygoda i bezpieczeństwo. Tutaj z reguły wygrywa krzesełko schodowe - jest ono na stałe zamocowane do schodów (tor jezdny jest przykręcony do schodów). Krzesełko schodowe samo wwozi osobę na górę, nie jest zazwyczaj potrzebna pomoc innych osób, chyba, że przy wsiadaniu na siedzisko.
Schodołaz kroczący wymaga operatora. Schodołaz sam nie pojedzie po schodach. Co prawda posiada on napęd elektryczny, ale musi być ktoś, kto będzie sterował urządzeniem. Operator schodołaza powinien być w miarę sprawny fizycznie - podczas wjeżdżania na górę musi on wchodzić tyłem po schodach i musi trzymać schodołaz wraz z pasażerem.
Jeżeli w domu mieszkają dwie osoby starsze to najczęściej schodołaz się nie sprawdzi i wówczas należy rozważyć zakup krzesełka schodowego.

Parametry techniczne obydwu urządzeń są bardzo podobne. Udźwig schodołaza to 120 kg, jednak zawsze zależy to od możliwości uniesienia danego ciężaru przez operatora schodołaza - osoba taka powinna bez problemu podnosić ciężar stanowiący 25% masy osoby, która jest wwożona schodołazem. Maksymalny udźwig krzesełka schodowego to zazwyczaj 130 kg - tutaj nie ma żadnych innych ograniczeń. Nikt inny nie musi nic trzymać, ani sterować urządzeniem - osoba, która chce wjechać po schodach krzesełkiem dźwigowym może zrobić to zupełnie samodzielnie.
Zarówno krzesełko schodowe jak i schodołaz posiadają pasy bezpieczeństwa. Prędkość przemieszczania się krzesełka to około 12 cm na sekundę - prędkość wjeżdżania schodołazem zależy od sprawności operatora schodołaza.

Ważną i często poruszaną kwestią jest zajmowane miejsce na schodach przez dane urządzenie. Z racji tego, że schodołaz to urządzenie mobilne, którego nie instaluje się na stałe na schodach nie ma tutaj mowy o zawężaniu szerokość schodów. Urządzenie to jest używane wówczas kiedy zachodzi taka potrzeba, a potem może być schowane w mieszkaniu, albo w schowku na dole schodów.
Krzesełko schodowe porusza się po torze jezdnym (aluminiowa szyna) zamocowanym na stałe do schodów. Taka szyna zajmuje około 18-20 cm miejsca, a to znaczy, że szerokość biegu schodowego zostanie o tyle właśnie zawężona. Dlatego też osoby mieszkające w blokach, szczególnie w starych, gdzie klatki schodowe nie są zbyt szerokie mogą rozważyć zakup schodołaza, ale jedynie pod warunkiem, że na stałe mieszka z nimi ktoś młodszy i sprawny, kto będzie mógł ich zwieźć tym schodołazem po schodach.

Oczywiście jak zwykle warto przed wyborem i zakupem danego urządzenia porozmawiać ze specjalistą lub najlepiej sprawdzić dane urządzenie. W przypadku schodołazu jest taka możliwość - można wypożyczyć używany schodołaz kroczący za relatywnie małą kwotę i wówczas takie urządzenie przetestować w konkretnych warunkach.
Jeżeli chodzi o krzesełko schodowe to można znaleźć takie urządzenie zamontowane w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Poniżej pokazujemy filmy, na których można zobaczyć sposób użytkowania schodołazu kroczącego oraz krzesełka schodowego. 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie