Utworzono: 2016-03-09

Krzesełka schodowe - zasilanie

Krzesełka schodowe są zasilane akumulatorowo - jest to standard w tego rodzaju urządzeniach, a oznacza to, iż podczas pracy urządzenia silnik pobiera energię elektryczną z akumulatorów, które znajdują się w urządzeniu.
Taki rodzaj zasilania krzesełka schodowego pozwala na użytkowanie go nawet podczas chwilowych przerw w zasilaniu sieciowym, co może zdarzyć się podczas burz i wichur lub podczas prac serwisowych przy liniach energetycznych.

Zasilanie krzesełka schodowego Acorn W krzesełkach schodowych (jest to standard) znajdują się dwa akumulatory, najczęściej są to akumulatory żelowe. Taki rodzaj użytych baterii wynika z ich fizycznego położenia - baterie nie są umieszczone pionowo - w zależności od modelu krzesełka schodowego mogą być ustawione pod skosem lub wręcz znajdować się w pozycji leżącej.
Poza tym, baterie żelowe są bezobsługowe - nie występuje w nich praktycznie ubytek elektrolitu. Ważne jest natomiast regularne ich doładowywanie - o tym w dalszej części artykułu.
Z reguły w krzesełkach schodowych stosuje się akumulatory 12 woltów (12 V) o pojemności od 7 do 9 Ah (ampero-godzin) - baterie te łączone są szeregowo, dzięki czemu silnik napędzający windę otrzymuje napięcie stałe 24 V.

Pomimo, że windy schodowe (krzesełka schodowe, platformy przyschodowe) są zasilane akumulatorowo to potrzebują one gniazdka, do którego to należy wpiąć ładowarkę.
W zależności od modelu windy ładowarka podaje na punkty ładowania (specjalne styki na torze jezdnym) napięcie stałe lub zmienne, którym to krzesełko schodowe doładowuje akumulatory. Producenci krzesełek schodowych zalecają, aby ładowarka była na stałe wpięta do gniazdka - wówczas zawsze kiedy krzesełko jest parkowane na punkcie ładowania (jest to zazwyczaj przystanek dolny i górny) akumulatory są automatycznie doładowywane - jest to bardzo ważne, ponieważ w momencie kiedy akumulatory są odłączone od ładowarki na dłuższy okres i napięcie w nich spadnie poniżej pewnej wartości to nie będzie można ich już doładować - wówczas potrzebna jest wymiana na nowe.
Taki sposób ich obsługi zapewnia długi okres działania baterii - oczywiście w zależności od warunków (instalacja wewnątrz budynku lub na zewnątrz, długość toru jezdnego, kąt nachylenia szyny, ciężar osoby wwożonej) akumulatory mogą służyć od 2 do nawet 4 lat.
Podczas każdego przeglądu serwisowego krzesełka schodowego (w zależności od modelu okres ten wynosi od 6 do 12 miesięcy - jest on podany w dokumentacji technicznej) serwisant powinien sprawdzić napięcie na akumulatorach w stanie jałowym (przy nieobciążonym urządzeniu), spadek napięcia na akumulatorach podczas pracy oraz prąd ładowania akumulatorów. Na podstawie tych pomiarów osoba z kwalifikacjami stwierdza, czy baterie należy wymienić, czy też będą one służyć przez następny okres czasu.

Jak wspomniałem wyżej pomimo, że krzesełko schodowe jest zasilanie akumulatorowo to potrzebuje ono gniazdka - wystarczy normalne gniazdko jedno-fazowe 230v ~ 50 Hz - czyli takie jakie mamy w domach. Do zasilania urządzenia nie jest potrzebna siła, czyli napięcie 3-fazowe 400V.
Do tego gniazdka jest wpinana ładowarka, która automatycznie doładowuje akumulatory podczas postoju krzesełka schodowego na przystanku dolnym lub górnym. Wynika z tego, że nie jest wskazane, aby krzesełkiem jeździć non-stop bez żadnych przerw - zarówno silnik, jak i akumulatory potrzebują chwili "odpoczynku" po każdym przejeździe. Taki rodzaj eksploatacji windy zapewni jej długowieczność.
Optymalnie jest, jeżeli gniazdko do zasilenia krzesełka schodowego znajduje się na górze schodów w odległości do 1 metra od ich krańca. Jeżeli nie ma takiej możliwości to gniazdko może być oddalone do 3-4 metrów od dolnego lub górnego krańca schodów, na których jest montowane krzesełko schodowe.
Jakim przewodem podłączyć takie gniazdko? Często pytają o to elektrycy przygotowując miejsce pod montaż krzesełka schodowego. Otóż z całą pewnością wystarczy przewód 3x1,5 mm - nie należy również stosować jakiś dużych zabezpieczeń prądowych. Cały system ładowania można porównać do ładowarki telefonu komórkowego. Podczas pracy krzesełko schodowe pobiera energię z akumulatorów, więc przez gniazdko nie ma żadnego przepływu prądu, natomiast prąd podczas ładowania windy w momencie kiedy jest ona na przystanku jest bardzo mały - niecały amper (oczywiście w zależności od modelu ta wartość może się różnić).

Na zakończenie kilka słów odnośnie kosztów akumulatorów. Otóż akumulatory 12 V 7Ah (takie najczęściej stosuje się w krzesełkach schodowych) można kupić w różnych cenach - od 40-50 zł za sztukę do nawet 100 zł za sztukę. Odnośnie samej wymiany takich baterii, to oczywiście można się pokusić o ich wymianę jeżeli w miarę dobrze znamy budowę urządzenia (windy schodowej). Jednak najlepiej jest zlecić to wykwalifikowanym osobom, które najpierw sprawdzą stare baterie, a następnie jeżeli będzie taka konieczność założą nowe. Podczas wymiany baterii należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz przede wszystkim należy umiejętnie zdjąć obudowę urządzenia.

Dla zainteresowanych pokazujemy poniżej zainstalowane na zewnątrz krzesełko schodowe, model Acorn Superglide - w przypadku tego rodzaju instalacji najlepiej jest ukryć gniazdko wraz z ładowarką gdzieś pod schodami lub wewnątrz budynku.

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie