Utworzono: 2016-04-03

Krzesełka schodowe Otolift - montaż, serwis, naprawa

W kilku ostatnich artykułach jakie pokazaliśmy na tej stronie opisywaliśmy krzesełka schodowe Otolift. Firma Otolift jest holenderską firmą produkującą od wielu lat krzesełka schodowe - w swojej ofercie mają oni różne modele krzesełek schodowych na szynie prostej i krzywoliniowej, dedykowanych do montażu w środku i na zewnątrz budynku. W artykule krzesełko schodowe na torze krzywoliniowym opisywaliśmy możliwe sposoby finansowania zakupu tego urządzenia, a w artykule krzesełko schodowe Otolift Parallel na szynie prostej przedstawiliśmy to jakże fajne i ciągle dosyć mało znane w Polsce urządzenie służące do transportu osób po prostych schodach. Więcej informacji o firmie Otolift można znaleźć na ich stronie internetowej http://www.otolift.com/.
W niniejszym tekście chcemy napiać kilka słów dotyczących technicznych aspektów związanych z krzesełkami schodowymi Otolift.

Montaż krzesełek schodowych

Montaż i serwis krzesełek schodowych Montaż krzesełka schodowego nie jest czynnością ani prostą, ani szybką lub banalną. Aby poprawnie zamontować krzesełko schodowe należy posiadać wiadomości z zakresu mechaniki, elektroniki oraz podstaw budownictwa. Rzeczą bardzo ważną jest szczegółowa znajomość montowanego urządzenia - potwierdzeniem tego faktu może być certyfikat wydany przez producenta danego krzesełka przyschodowego. Monter posiadający taki certyfikat powinien być osobą, która potrafi poprawnie przygotować miejsce montażu, zamontować windę, a następnie przeprowadzić szkolenie z poprawnej obsługi tego urządzenia oraz wykonać serwis krzesełka schodowego.
Kwestią najważniejszą powinno być zawsze bezpieczeństwo - w szczególności bezpieczeństwo użytkownika. Osoba montująca krzesełko schodowe nie powinna dopuścić do sytuacji, w której podczas użytkowania windy stwarzane jest jakiekolwiek zagrożenie dla jej użytkownika.
Niektóre firmy udostępniają instrukcję montażu windy schodowej, co pozwala sądzić, że krzesełko schodowe traktowane jest na równi z np. meblami firmy Ikea (de facto bardzo dobrej firmy - taka jest moja opinia) - uważam, że nie jest to podejście odpowiedzialne. Proces prawidłowego montażu krzesełka schodowego wymaga odpowiednich narzędzi, umiejętności i podejścia do tego zagadnienia - nie powinno się powierzać tego zadania osobie, która nie ma odpowiedniego doświadczenia w tego rodzaju kwestiach.
Z tych właśnie powodów nie polecamy samodzielnego montażu krzesełek schodowych - warto oddać te sprawy w ręce specjalisty, tym bardziej, że bardzo często dostawa i montaż krzesełka dźwigowego powinny być poprzedzone szczegółowymi pomiarami schodów, a np. w przypadku krzesełka schodowego Otolift po montażu konieczne jest zaprogramowanie windy przy pomocy specjalnego programatora.

Serwis krzesełek schodowych

Przygotowanie miejsca montażu (w 90% przypadków nie jest to konieczne), pomiar schodów oraz montaż to dopiero pierwszy etap całej przygody z krzesełkiem schodowym. Chcąc, aby nasza winda schodowa działała długo i była bezpieczna należy ją regularnie serwisować. Pisaliśmy o tym wielokrotnie, np. tutaj - w dokumentacji technicznej jaką otrzymuje użytkownik wraz z zakupionym urządzeniem powinna znajdować się informacja o częstotliwości przeglądów serwisowych windy, a często jest także opisana sama procedura przeprowadzenia takiego serwisu.
Jednak tutaj znowu radzimy, aby przegląd serwisowy robiła osoba z odpowiednim doświadczeniem, a jeżeli nasza winda objęta jest dozorem technicznym, to serwisant powinien posiadać odpowiednie uprawnienia (wydane przez Urząd Dozoru Technicznego) oraz powinien on prowadzić tzw. książkę serwisową windy.
W krzesełkach schodowych okres serwisowania najczęściej wynosi 12 miesięcy - w przypadku montażu na zewnątrz może on wynosić 6 miesięcy. Podczas wykonywania czynności serwisowych należy sprawdzić ogólny stan urządzenia, wszystkie połączenia mechaniczne, wszystkie czujniki bezpieczeństwa, stan okablowania, akumulatory, tor jezdny itp. Tak jak wspomniałem wcześniej dokładna procedura serwisowania naszej windy powinna zostać opisana przez producenta, a osoba wykonująca taki przegląd serwisowy powinna być zaznajomiona z takim dokumentem.
Dla użytkownika krzesełka schodowego bardzo ważna informacja jest taka, że bardzo często gwarancja na windę uzależniona od przeprowadzania regularnych serwisów urządzenia.

Naprawa krzesełka schodowego

Krzesełko jak każde urządzenie ma prawo się zepsuć. Nigdy nie wierzę komuś, kto mówi, że dana rzecz się nie psuje. Awaria urządzenia może wynikać z przeróżnych kwestii - niewłaściwe użytkowania, wada fabryczna, zużycie materiału, itp. Oczywiście jeżeli taka sytuacja ma miejsca podczas obowiązywania gwarancji to winda zostaje naprawiona bez żadnych kosztów ze strony klienta (z wyłączeniem sytuacji, kiedy to usterka została spowodowana niewłaściwą obsługą).
Ewentualne koszty naprawy urządzenia można określić dopiero po ustaleniu, który podzespół musi być naprawiony lub wymieniony - sprawdzeniem urządzenia oraz oszacowaniem kosztów zajmuje się najczęściej osoba montująca lub serwisująca dane urządzenia - to ona ma zasób wiedzy pozwalający na sprawną diagnozę usterki.
Z mojego doświadczenia wynika, że krzesełka schodowe są urządzeniami, które psują się niesamowicie rzadko - jeżeli krzesełko przyschodowe jest użytkowane zgodnie z zaleceniami producenta, to jedyne naprawy jakie się wykonuje polegają na wymianie akumulatorów w okresach 3-4 lat.

Podsumowując niniejszy artykuł zachęcamy Państwa do korzystania z firm, które mają doświadczenie w montażu i serwisie wind schodowych - ileż to razy słyszeliśmy jak ktoś próbował naprawić/wyregulować coś we własnym zakresie i skończyło się to niezbyt dobrze (najczęściej dla samego urządzenia).

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie