Utworzono: 2016-03-09

Krzesełka schodowe Otolift dla osób niepełnosprawnych

Krzesełka schodowe są z reguły postrzegane jako produkt dedykowany dla osób starszych mających trudności z poruszaniem się. Są to urządzenia pozwalające seniorom na sprawne i bezpieczne pokonywanie kondygnacji w swoim domu. Krzesełko schodowe nie pozwala na transport osoby wraz z wózkiem inwalidzkim, przez co olbrzymia większość z nas stwierdza, że ten rodzaj windy schodowej nie nadaje się do przewożenia osób niepełnosprawnych.

Krzesełko krzywoliniowe Otolift dla osób niepełnosprawnych Niestety, powyższe założenie nie jest do końca słuszne i prawdziwe.
Faktem jest, że krzesełko schodowe nie przewiezie osoby znajdującej się na wózku inwalidzkim - jednak trzeba by tutaj uściślić stwierdzenie i napisać - krzesełko schodowe nie przewiezie osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim wraz z tym wózkiem. Chociaż i to również, nie jest do końca słusznym założeniem. Znam przypadki, że młoda osoba z pewnym stopniem niepełnosprawności potrafiła wraz ze sobą samym transportować na krzesełku przyschodowym również wózek inwalidzki. Są to oczywiście raczej wyjątkowe sytuacje, niemniej jednak pokazują, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie i zawsze bardzo dużo zależy od stopnia niepełnosprawności.
Niemniej jednak sądzę, że można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że krzesełka schodowe nadają się do transportowania osób niepełnosprawnych.

Osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim bardzo często może samodzielnie przesiąść się na krzesełko schodowe - siedziska jednego i drugiego urządzenia są na podobnej wysokości. Po dojechaniu wózkiem do fotelika schodowego blokujemy koła w wózku inwalidzkim i przesiadamy się na siedzisko krzesełka schodowego. Należy pamiętać, że na górze schodów każdy rodzaj krzesełka schodowego pozwala na obrócenie siedziska.
Wielokrotnie byłem świadkiem jak to osoby niepełnosprawne bez żadnych problemów przesiadały się z wózka inwalidzkiego na krzesełko schodowe - zarówno osoby ze stwardnieniem rozsianym jak i te nie mające kończyn dolnych.
Oczywiście należy być szczerym w tym momencie i dodać, że być nie zawsze każda osoba niepełnosprawna da radę się przesiąść z wózka na krzesło schodowe.

Oczywistym jest, że urządzeniem które w pełni likwiduje barierę architektoniczną jest platforma schodowa lub podnośnik pionowy. Jednakże bardzo, bardzo często okazuje się, że warunki techniczne panujące na schodach nie pozwalają na montaż tych platform.
Zarówno w domach jak i w blokach klatki schodowe mamy ciasne, a na spocznikach i przed schodami w ogóle nie ma miejsca. W takim przypadku rozwiązaniem może być właśnie krzesełko schodowe. Potrzebuje ono znacznie mniej miejsca, niż np. platforma schodowa - zarówno przed schodami jak i na zakrętach nie musimy mieć 120-150 cm.
Jeżeli mamy do wyboru montaż krzesełka schodowego i pomoc osobie niepełnosprawnej przy wsiadaniu na to urządzenie lub rezygnację z jakiejkolwiek formy likwidacji bariery architektonicznej to wydaje mi się, że powinniśmy raczej wybierać to pierwsze rozwiązanie.

Oprócz czynników czysto technicznych równie często podnoszonym argumentem jest cena. Koszt dostawy i montażu platformy schodowej na schody kręte lub wielobiegowe to często 50 tysięcy zł i więcej.
Ceny krzesełek schodowych na torze krzywoliniowym są znacznie mniejsze. Z reguły jeżeli mamy do pokonania jedną kondygnację to całkowity koszt zakupu i montażu takiego urządzenia powinien zamknąć się w kwocie 25-30 tys zł - czyli mamy tutaj liczbę dwukrotnie mniejszą, niż przy platformie schodowej.

Reasumując możemy powiedzieć, że krzesełka schodowe są dobrym sposobem na transport zarówno osób starszych jak i niepełnosprawnych. Znakomicie sprawdzają się w domu jak i w bloku, a także wielu miejscach publicznych, jak szkoły, przychodnie czy biblioteki.

Zapraszamy do obejrzenia filmu pokazującego przejazd krzesełkiem schodowym na torze krzywoliniowym.

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie