Winda krzesełkowa na szynie prostoliniowej.

Krzesło schodowe na szynie prostoliniowej można zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Zanim przystąpimy do wyboru konkretnego rozwiązania, warto mieć świadomość, jakie podstawowe parametry muszą być spełnione, aby krzesełko można było zamontować w domu, oraz czego po takim urządzeniu możemy się spodziewać.

Krzesełko może być zamontowane po obu stronach schodów (lewej i prawej), jednak schody powinny mieć minimum 60 cm szerokości - wielkość ta jest różna dla różnych modeli krzesełek schodowych i rzadko spotyka się schody mające mniej niż te 60 cm. Co istotne, gdy krzesełko nie jest używane, jego siedzisko, podnóżek oraz podłokietniki mogą być złożone i wówczas cała konstrukcja zajmuje nie więcej niż 25 cm - tak więc i na wąskich schodach zostaje wystarczająca ilość miejsca do poruszania się. Maksymalny udźwig krzesełka nie przekracza średnio 130 kg. Standardowo krzesełko pokonuje dystans ok. 5 m w ciągu minuty - prędkość ta jest wymuszona zasadami bezpieczeństwa oraz specjalnymi normami. Optymalna eksploatacja zakłada ok. 20 jazd na dobę.

Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór rodzaju podnośnika schodowego jest również kąt nachylenia schodów. Optymalny kąt nachylenia do montażu urządzeń dźwigowych powinien oscylować w granicach 25-55 stopni. Są jednak na rynku polskim firmy posiadające krzesła schodowe, które można montować na schodach o kącie nachylenia do 75 stopni - mowa tutaj o urządzeniach firmy Otolift.

Krzesełka schodowe dla seniorów Poznań Istotną kwestią wpływającą na cenę urządzenia jest długość schodów. Standardowa szyna ma długość 4,0 - 4,5 m. W przypadku schodów dłuższych lub krótszych można regulować długość szyny (szyny można łączyć lub skracać), natomiast należy pamiętać, że dłuższe schody zwiększają koszty zarówno samego urządzenia (potrzebna jest dłuższa szyna) jak i jego montażu. Aby prawidłowo zmierzyć schody należy podać długość od krawędzi najwyższego stopnia na górze do podłogi na dole, a dodatkowo potrzebna będzie szerokość schodów, ilość stopni i ich wymiary oraz ilość wolnego miejsca przed schodami.

Należy wiedzieć, że są dostępne wersje szyn z tzw. składaną końcówką szyny. Jeżeli bezpośrednio przed schodami nie ma zbyt dużej ilości wolnego miejsca, są drzwi lub szyna wchodzi w światło korytarza to warto zastanowić się nad taką opcją. W przypadku kiedy krzeseło jest w stanie spoczynku końcówka szyny (część znajdująca się na dole) jest podniesiona do góry, natomiast w momencie jazdy automatycznie rozkłada się.

Innym, bardzo praktycznym dodatkiem może być tzw. platforma do lądowania. Otóż jeżeli schody na górze lekko zakręcają, to zamiast montować na nich krzesło na szynie krzywoliniowej można zamontować platformę (podest). Rozwiązanie takie na pewno jest znacznie tańsze, aniżeli montaż windy krzesełkowej z torem krzywoliniowym. Podest może być opuszczany ręcznie lub automatycznie.

Standardowo krzesełka schodowe wyposażone są w tapicerowane oparcia i siedziska oraz pas bezpieczeństwa zwiększający komfort użytkowania i zabezpieczający pasażera podczas jazdy. Czujniki bezpieczeństwa umiejscowione w różnych punktach urządzenia zatrzymują krzesełko w przypadku natknięcia się na przeszkodę na schodach. Zazwyczaj krzesełka mają obrotowe, wyprofilowane siedziska z blokadą i podnóżkiem ułatwiającym usadowienie się na urządzeniu. W większości urządzeń możliwe jest zamontowanie ramy dźwigowej, która umożliwia transport na windzie krzesełkowej również w pozycji stojącej. Jest to korzystne dla osób, które mają problem ze zgięciem nóg w kolanach, lub w przypadku konieczności zamontowania urządzenia na szczególnie wąskich schodach.

Na polskim rynku obecnych jest kilka firm, które posiadają w swojej ofercie urządzenia produkowane przez renomowanych producentów z Europy. Jednym z najpopularniejszych producentów krzesełek schodowych jest firma Otolift, holenderski producent tego rodzaju podnośników schodowych obecny na rynku europejskim już od ponad 40 lat. Popularnym modelem Otolift montowanym na szynie prostoliniowej są krzesełka Jade, stworzone z myślą o schodach znajdujących się wewnątrz budynku. Klienci decydują się na nie ze względu na elegancki design (projekt/wygląd), lekką konstrukcja na aluminiowej szynie i niewielkie, kompaktowe krzesełko. W przypadku schodów zewnętrznych dostępne jest urządzenie Otolift o nazwie Onyx. Dzięki wysokiej jakości materiałom, urządzenie charakteryzuje się wysoką odpornością na trudne warunki atmosferyczne, jak woda, temperatura, śnieg czy piasek i nie ulega korozji. Firma Otolift produkuje również krzesła schodowe na schody zabiegowe lub kręcone - są to modele Sapphire i Rubby - więcej na temat wind krzesełkowych poruszających się na torze krzywoliniowym można przeczytać w dziale "krzesła schodowe na szynie krzywoliniowej".

Znanym producentem krzesełek dźwigowych jest również brytyjska firma Acorn, oferująca krzesła dźwigowe Acorn Superglide oraz Acorn Brooks przeznaczonych zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Poza wygodą, estetycznym wyglądem i bezpieczeństwem, krzesełka Acorn wyróżnia na tle konkurencji wyróżnia polityka sprzedaży urządzeń używanych, które można nabyć na świetnych warunkach cenowych u polskich dealerów tej firmy. Dodatkową korzyścią jest płynne działanie urządzenia przy starcie jak i zakończeniu jazdy. W zależności od potrzeb klienta, krzesełko może być sterowane przez joystick przymocowany do urządzenia, jak również przez osobny pilot. Jeśli pasażer podczas jazdy poczuje się w dowolnym momencie niekomfortowo, może wstrzymać jazdę za pomocą specjalnie zamontowanego hamulca. Krzesełka Acorn szczególnie w wersji wewnętrznej dobrze sprawdzają się w domach i mieszkaniach prywatnych, ze względu na ciche działanie urządzenia, które nie zakłóca spokoju pozostałych domowników.

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie