Posiadasz schody kręcone lub zabiegowe?
Na ten przypadek są specjalne krzesła.

Krzesełka schodowe mogą być montowane zarówno na szynie prostej jak i krzywoliniowej, dlatego istotną kwestią przy zamawianiu urządzenia jest informacja, czy schody mają bieg prosty, czy też łamany lub kręty.

Windy krzesełkowe na schody kręte są produkowane indywidualnie dla każdych schodów. Tak na prawdę to chodzi o odpowiednie wyprofilowanie szyny jezdnej, co gwarantuje idealne dopasowanie niezależnie od złożoności ich biegu. Przed zainstalowaniem i wyprodukowaniem windy krzesełkowej na szynie krzywoliniowej wymagane są odpowiednie pomiary dokonane przez doświadczoną ekipię. Z reguły producent krzesła nie chce rozpocząć projektu windy krzesełkowej na schody krzywoliniowe, jeżeli wcześniej nie otrzyma dobrej jakości danych pomiarowych, które są wykonane z odpowiednią dokładnością.

Rozwiązania dla schodów krętych, prostych, wewnętrznych i zewnętrznych posiada w swojej ofercie m.in. holenderska firma Otolift. Krzesła te z powodzeniem można stosować dla każdego rodzaju schodów - zostały one skonstruowane tak, aby umożliwić montaż zarówno po zewnętrznym biegu schodów jak i wewnętrznym. Wyróżnia je wysoka jakość wykonania, przystępna cena i szeroka gama modeli oraz kolorów; podobnie jak krzesła poruszające się po torze prostym posiadają one składane siedzisko, podnóżek i podłokietniki dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca na schodach po ich złożeniu.

Krzesełko schodowe dla seniorów Ruby jest urządzeniem produkowanym przez firmę Otolift i przystosowanym do montowania na zewnątrznym łuku schodów. Wyróżnia się przemyślaną konstrukcją, która zapewnia komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się. Ruby posiada bardzo subtelne i ponadczasowe wzornictwo, dzięki któremu łatwo komponuje się w każdym wnętrzu - dostępnych jest wiele kolorów tapicerki krzesła oraz szyn jezdnych.
Winda krzesełkowa Sapphire została specjalnie zaprojektowana na potrzeby schodów krzywoliniowych - można ją zamontować na wewnętrznym łuku schodów kręconych lub zabiegowych.
Obydwa powyższe modele mają wiele cech wspólnych.
Krzesełka poruszają się na dwóch cienkich szynach, które zapewniają im całkowicie stabilną i bezpieczną jazdę. Dodatkowo, mają one możliwość jazdy na schodach o nachyleniu do 70 stopni, a ponadto dostępne są opcje z tzw. składaną szyną, którą można stosować wówczas, kiedy bezpośrednio przez schodami znajdują drzwi lub nie ma wystarczającej ilości miejsca. Udźwig tych podnośników wynosi 115 kg, są one zasilane z akumulatorów, które są ładowane na przystankach (na dole i na górze schodów lub na przystankach pośrednich) z sieci jednofazowej 230V/50Hz.
Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą joysticka umieszczonego w podłokietniku, dostępne są również tzw. kasety wezwań, które pozwalają na "ściągnięcie" krzesła z gónego przystanku na dolny.
Krzesła te są bardzo ciche i posiadają tzw. system łagodnego startu i zatrzymania się, co dodatkowo podnosi komfort jazdy. Tapicerka oraz elementy konstrukcyjne tych urządzeń są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, co zapewnia ładne komponowanie się w każdym wnętrzu.

Bardzo dobrej jakości krzesełka schodowe oferuje włoska firma Vimec. Charakteryzują się one nowoczesną i ergonomiczną linią. Mała dźwignia sterująca umieszczona na podłokietniku pozwala na uruchomienie krzesełka w kierunku wjazdu lub zjazdu ze schodów. Po dojechaniu na żądaną kondygnację siedzisko może zostać obrócone o 90 stopni i ustawione przodem do zejścia, aby uczynić je łatwym, wygodnym i bezpiecznym. Podnóżek jest wykonany z materiału przeciwpoślizgowego i jest wyposażony w listwy zabezpieczające, które powodują zatrzymanie krzesełka, gdyby na trasie jazdy pojawiła się jakaś przeszkoda.

Krzesło schodowe na szynie krzywoliniowej posiada w swojej ofercie również firma Acorn - jest to model Bison.

Działanie krzesełka schodowego krzywoliniowego.

 

ciekawostki

Jak pokonać schody z wózkiem inwalidzkim - cena windy dla niepełnosprawnych

Osoby w pełni sprawne nawet nie zdają sobie sprawy z tego jak wiele schodów pokonują codziennie. Kilka stopni w pracy lub szkole, dwa stopnie schodów do sklepu spożywczego lub nawet ze ...

zobacz więcej
Zewnętrzne windy dla niepełnosprawnych

Jeżeli jesteś osobą mającą trudności z samodzielnym poruszaniem się lub znasz taką osobę i chcesz jej pomóc to zapewne już nieraz rozważałeś temat zniwelowania istniejącej barier ...

zobacz więcej
Krzesło dźwigowe Acorn Superglide 130

Windy przyschodowe są to urządzenia wykorzystywane do przemieszczania osób niepełnosprawnych i starszych wzdłuż schodów. Dosyć często korzystają z tych urządzeń (krzesełek dźwigowy ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie