Utworzono: 2016-03-09

Krzesełka dźwigowe z montażem i gwarancją - niskie ceny

Ile kosztuje taka winda schodowa? To z pewnością bardzo dobre rozwiązanie dla osób starszych jednak wydaje mi się, że cena jest bardzo duża.
Taki wpis ostatnio pojawił się na fanpage Windy Schodowe Warszawa na portalu społecznościowym Facebook. W tym artykule postaramy się wyjaśnić kwestię ceny krzesełek schodowych.

Krzesełka dźwigowe z montażem i gwarancją - niskie ceny Pytanie o cenę windy/krzesełka schodowego jest jednym z najczęściej zadawanych. To co nas najbardziej interesuje, to cena krzesła dźwigowego - na drugim planie są wymagania techniczne, parametry urządzenia, czy też czas realizacji projektu. Koszty dostawy i montażu krzesełka schodowego wydają się być tematem, który najbardziej interesuje osoby szukającego tego rodzaju rozwiązań do transportu osób starszych i niepełnosprawnych.
Chcąc określić te koszty należy poznać kilka szczegółów odnośnie schodów - bez tego niestety nie da się zbyt dokładnie podać ceny krzesła dźwigowego.

W przypadku krzesełek schodowych na szynie prostej sprawa jest nieco łatwiejsza - tutaj na cenę wpływa przede wszystkim długość schodów. Przy standardowych schodach prowadzących na pierwsze piętro ta długość powinna wynosić w granicach 450 cm. Biorąc pod uwagę używane krzesełko schodowe na torze prostym (najczęściej sprzedawane w komplecie z nowym siedziskiem oraz akumulatorami i roczną gwarancją na całość) cena powinna wynosić około 5-6 tysięcy zł. Potwierdza to zresztą promocja na używane krzesełka schodowe, której warunki opisuje firma Windy Schodowe na swojej stronie internetowej.
W niewielkim stopniu na cenę windy schodowej na schody proste wpływa rodzaj materiału z jakiego wykonane są schody - wiadomo, że kamień wymaga więcej pracy niż drewno. Jeżeli na dole przed schodami mamy wąski korytarz lub drzwi, to warto rozważyć dokupienie tzw. zawiasu do szyny jezdnej. Rozwiązanie to pozwala podnieść dolny koniec toru jezdnego - standardowo szyna schodzi przed schody na dole około 40 cm.

Wycena krzesełka schodowego krzywoliniowego - np. model Otolift TWO wymaga posiadania nieco większej ilości informacji o schodach. Na cenę windy schodowej na schody kręte lub zabiegowe w największym stopniu (oprócz całkowitej długości szyny jezdnej) wpływa ilość i rodzaj zakrętów. Tak więc w tym przypadku żądając od firmy podania kosztów dostawy i montażu takiego krzesełka dźwigowego należy przynajmniej w miarę dokładnie opisać schody lub wysłać zdjęcia emailem.
Można ogólnie powiedzieć, że ceny krzesełek krzywoliniowych zaczynają się od kwoty 20 tysięcy złotych - nie ma tutaj w ogóle dostępnych urządzeń używanych - są one zawsze robione na wymiar, pod konkretne schody.

Porównując ceny krzesełek i oferty różnych firm zawsze warto mieć pewność, że podana cena jest całkowitym kosztem jaki poniesiemy na dostawę i montaż windy. Zapytajmy, czy cena jest netto, czy brutto? Czy w tej cenie jest transport i montaż krzesełka. Oczywiście niekiedy można rozważyć montaż takiego urządzenia we własnym zakresie, tym bardziej jeżeli znamy się nieco na elektryce i mechanice.
Krzesełka schodowe poruszające się na szynie prostej są stosunkowo łatwe w montażu - niekiedy można poprosić o instrukcję montażu. Jednak zawsze lepiej jest oddać taką czynność w ręce specjalistów, którzy powinni przejść szkolenie z montażu i serwisu urządzenia u producenta.
Bardzo często, jeżeli klient chce wykonać montaż samodzielnie to firma sprzedająca daje tzw. gwarancję uruchomieniową - to znaczy, że w momencie sprzedaży krzesełka schodowego w sklepie jest ono uruchamiane i klient wie, że otrzymuje sprawne urządzenie.

Ostatnią kwestią jest gwarancja i serwis krzesełek schodowych. Czasami warto rozważyć nieco droższą ofertę, ale pod warunkiem, że otrzymujemy w niej również bezpłatny serwis w okresie gwarancji lub sam okres gwarancji jest dłuższy. Zarówno przepisy prawa jak i zdrowy rozsądek nakazuje aby krzesełko schodowe było serwisowane. Okres serwisowania jest różny dla różnych urządzeń oraz może zależeć od warunków eksploatacji danego urządzenia. Serwis (przegląd okresowy) powinien być wykonany przez osobę posiadającą specjalne uprawnienia. Koszt takiej usługi to mniej więcej 150-250 zł.
Warto zawsze zapytać o serwisowanie krzesełka schodowego w momencie jego zakupu.


 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie