Utworzono: 2016-03-09

Krzesełka dźwigowe dla osób starszych i niepełnosprawnych

Krzesełka dźwigowe na szynie prostej - w szczególności model Acorn Superglide pozwalają na ułatwienie dostępu osobom starszym lub niepełnosprawnym do tych kondygnacji domu, do których prowadzą schody. Często również na dosyć nietypowych klatkach schodowych, schodach kilku-biegowych lub zewnętrznych można zniwelować barierę architektoniczną poprzez instalację krzesełka dźwigowego na szynie prostej.

Osoby mające trudności z poruszaniem się - osoby starsze i niepełnosprawne żyją obok nas - nie trzeba ich szukać daleko - niestety coraz więcej ludzi dotykają mniejsze lub większe problemy z poruszaniem się. Bardzo często taka osoba starsza mieszka na piętrze z którego prowadzą na dół schody. Często schody te są strome, wąskie lub kręte. Warto wiedzieć, że praktycznie na każdych schodach można zainstalować krzesełko dźwigowe, które ułatwi pokonywanie tychże schodów.
Dobrą wiadomością jest to, że w naprawdę wielu przypadkach istnieje możliwość zniwelowania istniejącej bariery architektonicznej poprzez montaż najprostszego i najtańszego rozwiązania jakim jest krzesełko schodowe na torze prostym w wersji używanej. Koszt dostawy i montażu takiego urządzenia z reguły nie przekracza kwoty 6-7 tysięcy złotych - bardzo często jest to kwota znacznie mniejsza.
Jak zwykle najlepiej trafiają do nas przykłady z życia wzięte - tak więc poniżej przedstawiamy kilka przypadków niwelowania bariery architektonicznej w dosyć nietypowych warunkach.

Krzesełko dźwigowe na szynie prostej na zewnątrz budynku Miejscowość w okolicach Wrześni - województwo Wielkopolskie. Osoba starsza poruszająca się na wózku mieszka na piętrze - na dole mieszka inna rodzina, więc nie ma możliwości zmiany lokalu. Na dół prowadzą schody - dosyć długie i strome, wykonane z metalu. Pierwsze pytanie jakie pada w naszym kierunku "Czy w ogóle da się zainstalować na takich schodach krzesełko dźwigowe?".
Oczywiście, że się da. Tor jezdny krzesełka schodowego Acorn jest instalowany do stopni schodów - schody mogą być wykonane z drewna, metalu, kamienia, betonu - nie spotkaliśmy jeszcze schodów, do których nie dałoby się zamocować toru jezdnego krzesełka schodowego. Kolejne pytanie dotyczyło udźwigu urządzenia - osoba na wózku waży około 100 kg. Oczywiście krzesełko dźwigowe przewiezie taką osobę - maksymalny udźwig fotelików schodowych to 130 kg, można też zamówić urządzenie o podwyższonym udźwigu do 150 kg. Jedynym wyzwaniem pozostaje kwestia przesiadania się z wózka inwalidzkiego na krzesełko - osoba, co prawda podnosi się jeszcze samodzielnie, ale w przesiadaniu będzie musiał ktoś pomóc. Całe szczęście z tą osobą niepełnosprawną na stałe mieszka opiekun.
Najważniejsze jest to, że w tym przypadku krzesełko dźwigowe może bezpiecznie zwieźć osobę na dół. Nie ma potrzeby wzywać na pomoc sąsiadów, aby znieść tę osobę na wózku po schodach.

Dwa używane krzesełka schodowe na schodach krzywoliniowych Kolejny przypadek miał miejsce w Radomiu - centralna Polska, województwo mazowieckie. Konstrukcja domu jest tak, że wszystkie pomieszczenia mieszkalne łącznie z kuchnią i łazienką znajdują się na pierwszej kondygnacji - na parterze jest tylko hol i pomieszczenia techniczne. Schody prowadzące na pierwsze piętro wydają się dosyć skomplikowane - po pierwsze zakręcają, po drugie mają dwa spoczniki.
Idealnym rozwiązaniem na takie schody jest krzesełko schodowe poruszające się po torze krzywoliniowym - jednak w tym przypadku cena okazała się barierą nie do pokonania - koszt fotelików krzywoliniowych to ponad 25 tysięcy zł. Na całe szczęście okazało się, że osoba mająca trudności z poruszaniem się może bez żadnego problemu wsiąść na krzesełko schodowe a trudności z chodzeniem ma tylko na schodach - po płaskich powierzchniach ta osoba może poruszać się bez żądnych trudności. To spowodowało, że wybór padł na instalację dwóch używanych krzesełek dźwigowych na szynie prostej - cena takiego rozwiązania jest dużo niższa niż zakup i montaż krzesełka krzywoliniowego.

Składana dolna końcówka szyny w krzesełku dźwigowym Acorn Zupełnie inna sytuacja niż w dwóch powyższych przypadkach miała miejsce na wybrzeżu - miejscowość Rumia położona niedaleko Gdańska i Gdyni. Dom po remoncie, piękne drewniane schody - jednak dosyć strome i niezbyt szerokie, ale nie to jest tutaj wyzwaniem. Otóż na dole przed schodami znajdują się drzwi - a jak wiadomo tor jezdny krzesełka dźwigowego musi zjechać na poziom zero przed schody, aby urządzenie mogło po nim zjechać na sam dół.
Całe szczęście dla tego rodzaju wyzwań producent krzesełek, angielska firma Acorn wymyśliła rozwiązanie z tzw. składaną dolną końcówką szyny. Dzięki temu na czas kiedy krzesełko schodowe nie jest używane można dolną część toru jezdnego podnieść do góry, a rozkłada się go tylko wówczas kiedy winda musi zjechać na dół. Przy odrobinie wprawy szynę można rozłożyć podczas zjeżdżania na dół, nie trzeba wcześniej tego robić i zsiadać z fotelika.
Składana końcówka szyny przydaje się w takich miejscach, gdzie na dole mamy drzwi lub ciąg komunikacyjny. Czasami używamy jej również na zewnątrz, jeżeli miejsce gdzie szyna leży na podłożu jest narażone na zalewanie lub duże opady śniegu.

Poniżej przedstawiamy film pokazujący jeden z przykładów użycia wyżej opisanego rozwiązania, czyli składanej dolnej końcówki toru jezdnego.
Rozważając powyższe przypadki widać, że przy wyborze urządzenia dźwigowego, które ma służyć do zniwelowania bariery architektonicznej w domu warto rozważyć wszystkie aspekty - z doświadczenia wiemy, że dwa najważniejsze z nich to kondycja fizyczna osoby która ma używać tego urządzenia oraz finanse jakie chcemy przeznaczyć na ten cel. Te dwie rzeczy należy skonfrontować z warunkami technicznymi panującymi na schodach i wówczas mamy gotową odpowiedź odnośnie wyboru odpowiedniego urządzenia.
Okazuje się, że krzesełka dźwigowe są bardzo uniwersalne i ich możliwości są często niedoceniane.

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie