Utworzono: 2016-03-13

Jakie krzesełko schodowe wybrać - Acorn czy Otolift?

Jednym z najpopularniejszych na polskim rynku krzesełek schodowych jest urządzenie angielskiej firmy Acorn. Zresztą nic z tym dziwnego.
Acorn, to jedna z najstarszych w Europie firm zajmujących się produkcją wind schodowych - krzesełka schodowe Acorn wyprodukowane łącznie w ilości milionów egzemplarzy świetnie sprawdzają się w użytkowaniu na całym świecie. Konstrukcja urządzenia jest na tyle prosta i wytrzymała, że nawet po wielu latach używania jakość ich działania i poziom bezpieczeństwa nie podlega żadnym uwagom, czy dyskusjom.
W Polsce ten rodzaj fotelika schodowego jest również bardzo dobrze znany - wiele osób przebywających za granicą, po powrocie do kraju instaluje to urządzenie u siebie lub swoich bliskich. Część osób starszych otrzymuje to krzesełko od wnuczka, który przywiózł je np. z Anglii - dosyć znaczna ilość seniorów nabywa je także od polskich firm, które mają ten rodzaj windy schodowej w swojej ofercie.
Największym powodzeniem u nas cieszą się krzesełka schodowe używane - zapewne ze względu na swoję cenę, która waha się w granicach od 4 do 6 tysięcy złotych.

Porównanie krzesełek schodowych Otolift i Acorn Parametry techniczne obydwu, wcześniej wymienionych fotelików schodów są bardzo podobne.
Zarówno krzesełko Acorn jak i Otolift mają ten sam udźwig, tj. 130 kg - oczywiście jeżeli chcemy być bardzo dokładni to musimy wspomnieć, iż krzesełko Acorn ma dopuszczalny udźwig na poziomie 127 kg, jednak znamy przypadki gdzie takie urządzenie wozi osoby znacznie cięższe - nawet i do 140 kg.
Tor jezdny tych dwóch krzeseł przyschodowych jest zbudowany z aluminium (profil aluminiowy), a do niego jest przykręcona stalowa zębatka. W obydwu rodzajach mocowanie toru jezdnego odbywa się za pomocą specjalnych uchwytów do stopni schodów. Szyna krzesełka angielskiego, Acorn leży na krawędziach stopni, natomiast model holenderski Otolift ma szynę podniesioną o jakieś 5-6 cm nad noski stopni schodów. Istotne może być również to, że krzesełko Acorn posiada nieco szerszy tor jezdny.

Standardowo wszystkie krzesełka schodowe zasilane są z akumulatorów - czasami dwóch, czasami czterech - zależy to od maksymalnego udźwigu oraz długości toru jezdnego.
Również w przypadku fotelików Acorn i Otolift zastosowano to rozwiązanie - podczas jazdy po szynie krzesło schodowe jest zasilane z akumulatorów żelowych 12 V, 7Ah połączonych szeregowo. Na przystankach (górnym i dolnym) akumulatory te są automatycznie doładowywane poprzez ładowarkę i punkty ładowania. W przypadku krzesełka Acorn Superglide na punkty ładowania podawane jest napięcie zmienne 17-20 V, natomiast krzesełka Otolift otrzymują z zasilacza na punkty ładowania napięcie stałe 24-26V.

Zarówno fotelik schodowy Acorn jak i Jade (Otolift) umożliwiają użytkownikowi sterowanie za pomocą przycisku znajdującego się na podłokietniku - z tym, że krzesło angielskie (Acorn) posiada dwa przyciski, umieszczone na obydwu podłokietnikach. W przypadku krzesła holenderskiego Otolift przycisk sterujący jest umiejscowiony na jednym, wybranym podłokietniku.
Dodatkowo mamy możliwość zdalnego sterowania za pomocą dwóch pilotów znajdujących się w zestawie - są to piloty działające na podczerwień. W przypadku krzesełka holenderskiego mamy możliwość, aby te piloty umieścić na ścianie w eleganckich uchwytach.

Podczas jazdy użytkownik siedzi w pozycji bocznej względem schodów - po dojechaniu na górę schodów za pomocą specjalnej dźwigni można obrócić siedzisko - mechanizm obrotu siedziska na górnym przystanku w obydwu modelach krzesełka działa identycznie.
Również te obydwa krzesła przyschodowe zostały wyposażone w bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa oraz składane siedzisko, podnóżek i podłokietniki.
Jedyną różnicą jest to, że w krzesełku firmy Otolift można wybrać jeden z kilku kolorów tapicerki

Ceny obydwu urządzeń są bardzo podobne i tak naprawdę kwestia wyboru pomiędzy tymi dwoma krzesłami schodowymi zależy od gustu danej osoby.

Poniżej pokazujemy filmy przedstawiające krzesełko Otolift oraz Acorn

Polecam, aby odwiedzić również strony producentów tych urządzeń:
krzesełko schodowe na szynie prostej Otolift
i
krzesło Acorn na szynie prostej 

ciekawostki

Jak pokonać schody z wózkiem inwalidzkim - cena windy dla niepełnosprawnych

Osoby w pełni sprawne nawet nie zdają sobie sprawy z tego jak wiele schodów pokonują codziennie. Kilka stopni w pracy lub szkole, dwa stopnie schodów do sklepu spożywczego lub nawet ze ...

zobacz więcej
Zewnętrzne windy dla niepełnosprawnych

Jeżeli jesteś osobą mającą trudności z samodzielnym poruszaniem się lub znasz taką osobę i chcesz jej pomóc to zapewne już nieraz rozważałeś temat zniwelowania istniejącej barier ...

zobacz więcej
Krzesło dźwigowe Acorn Superglide 130

Windy przyschodowe są to urządzenia wykorzystywane do przemieszczania osób niepełnosprawnych i starszych wzdłuż schodów. Dosyć często korzystają z tych urządzeń (krzesełek dźwigowy ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie