Utworzono: 2016-03-13

Jakie krzesełko schodowe wybrać - Acorn czy Otolift?

Jednym z najpopularniejszych na polskim rynku krzesełek schodowych jest urządzenie angielskiej firmy Acorn. Zresztą nic z tym dziwnego.
Acorn, to jedna z najstarszych w Europie firm zajmujących się produkcją wind schodowych - krzesełka schodowe Acorn wyprodukowane łącznie w ilości milionów egzemplarzy świetnie sprawdzają się w użytkowaniu na całym świecie. Konstrukcja urządzenia jest na tyle prosta i wytrzymała, że nawet po wielu latach używania jakość ich działania i poziom bezpieczeństwa nie podlega żadnym uwagom, czy dyskusjom.
W Polsce ten rodzaj fotelika schodowego jest również bardzo dobrze znany - wiele osób przebywających za granicą, po powrocie do kraju instaluje to urządzenie u siebie lub swoich bliskich. Część osób starszych otrzymuje to krzesełko od wnuczka, który przywiózł je np. z Anglii - dosyć znaczna ilość seniorów nabywa je także od polskich firm, które mają ten rodzaj windy schodowej w swojej ofercie.
Największym powodzeniem u nas cieszą się krzesełka schodowe używane - zapewne ze względu na swoję cenę, która waha się w granicach od 4 do 6 tysięcy złotych.

Porównanie krzesełek schodowych Otolift i Acorn Parametry techniczne obydwu, wcześniej wymienionych fotelików schodów są bardzo podobne.
Zarówno krzesełko Acorn jak i Otolift mają ten sam udźwig, tj. 130 kg - oczywiście jeżeli chcemy być bardzo dokładni to musimy wspomnieć, iż krzesełko Acorn ma dopuszczalny udźwig na poziomie 127 kg, jednak znamy przypadki gdzie takie urządzenie wozi osoby znacznie cięższe - nawet i do 140 kg.
Tor jezdny tych dwóch krzeseł przyschodowych jest zbudowany z aluminium (profil aluminiowy), a do niego jest przykręcona stalowa zębatka. W obydwu rodzajach mocowanie toru jezdnego odbywa się za pomocą specjalnych uchwytów do stopni schodów. Szyna krzesełka angielskiego, Acorn leży na krawędziach stopni, natomiast model holenderski Otolift ma szynę podniesioną o jakieś 5-6 cm nad noski stopni schodów. Istotne może być również to, że krzesełko Acorn posiada nieco szerszy tor jezdny.

Standardowo wszystkie krzesełka schodowe zasilane są z akumulatorów - czasami dwóch, czasami czterech - zależy to od maksymalnego udźwigu oraz długości toru jezdnego.
Również w przypadku fotelików Acorn i Otolift zastosowano to rozwiązanie - podczas jazdy po szynie krzesło schodowe jest zasilane z akumulatorów żelowych 12 V, 7Ah połączonych szeregowo. Na przystankach (górnym i dolnym) akumulatory te są automatycznie doładowywane poprzez ładowarkę i punkty ładowania. W przypadku krzesełka Acorn Superglide na punkty ładowania podawane jest napięcie zmienne 17-20 V, natomiast krzesełka Otolift otrzymują z zasilacza na punkty ładowania napięcie stałe 24-26V.

Zarówno fotelik schodowy Acorn jak i Jade (Otolift) umożliwiają użytkownikowi sterowanie za pomocą przycisku znajdującego się na podłokietniku - z tym, że krzesło angielskie (Acorn) posiada dwa przyciski, umieszczone na obydwu podłokietnikach. W przypadku krzesła holenderskiego Otolift przycisk sterujący jest umiejscowiony na jednym, wybranym podłokietniku.
Dodatkowo mamy możliwość zdalnego sterowania za pomocą dwóch pilotów znajdujących się w zestawie - są to piloty działające na podczerwień. W przypadku krzesełka holenderskiego mamy możliwość, aby te piloty umieścić na ścianie w eleganckich uchwytach.

Podczas jazdy użytkownik siedzi w pozycji bocznej względem schodów - po dojechaniu na górę schodów za pomocą specjalnej dźwigni można obrócić siedzisko - mechanizm obrotu siedziska na górnym przystanku w obydwu modelach krzesełka działa identycznie.
Również te obydwa krzesła przyschodowe zostały wyposażone w bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa oraz składane siedzisko, podnóżek i podłokietniki.
Jedyną różnicą jest to, że w krzesełku firmy Otolift można wybrać jeden z kilku kolorów tapicerki

Ceny obydwu urządzeń są bardzo podobne i tak naprawdę kwestia wyboru pomiędzy tymi dwoma krzesłami schodowymi zależy od gustu danej osoby.

Poniżej pokazujemy filmy przedstawiające krzesełko Otolift oraz Acorn

Polecam, aby odwiedzić również strony producentów tych urządzeń:
krzesełko schodowe na szynie prostej Otolift
i
krzesło Acorn na szynie prostej 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie