Utworzono: 2016-03-09

Jak poprawnie zmierzyć schody pod montaż krzesełka schodowego Acorn na szynie prostej

Zamawiając krzesełko schodowe czasami chcielibyśmy je mieć od razu, od ręki. Wyszukujemy firmę w internecie, dzwonimy rozmawiamy i zamawiamy - montaż jutro.
Oczywiście jeżeli zamawianą windą schodową jest krzesełko schodowe na szynie prostej, to jak najbardziej możliwa jest dostawa i montaż w następnym dniu. Szczególnie, jeżeli osoba zamawiająca trochę pomoże w tym całym procesie.

Krzesełko schodowe od ręki

Jak zmierzyć schody pod krzesełko schodowe Krzesełko schodowe na szynie prostej, podobnie jak każde inne urządzenie techniczne ma swoje wymagania - zarówno co do warunków montażu jak i użytkowania.
Warunki użytkowania są dosyć proste: udźwig do 127 kg, zasilanie akumulatorowe, sterowanie zdalne za pomocą pilotów na podczerwień oraz z poziomu siedziska. Krzesełko samo automatycznie zatrzymuje się na parkingach dolnym i górnym, gdzie akumulatory doładowują się.
Użytkowanie, czyli obsługa urządzenia jest na prawdę prosta - regularna konserwacja polega na utrzymaniu czystości toru jezdnego.

Jeżeli chodzi o wymagania techniczne odnośnie montażu, to model Acorn Superglide 120 lub 130 nie jest zbyt wymagający. Aby taki montaż był możliwy powinny być spełnione następujące warunki:

  • szerokość schodów co najmniej 65-70 cm - to zależy od wzrostu użytkownika - niskiej osobie będzie się jechało wygodnie na węższych schodach
  • kąt nachylenia biegu schodowego powinien mieścić się w zakresie od 25 do 55 stopni
  • długość całkowita schodów, zmierzona od podłogi na dole do najwyższego stopnia nie powinna przekraczać 8 metrów
  • na dole, przed pierwszym stopniem powinno być około 60 cm wolnego miejsca - wymagana ilość miejsca zależy od kąta nachylenia schodów - jeżeli tuż przed pierwszym stopniem mamy przeszkodę w postaci np. drzwi to możemy zastosować tzw. szynę z zawiasem, czyli dolną składaną końcówką
  • w pobliżu schodów (w odległości do 2-3 metrów) powinno być gniazdko elektryczne - takie gniazdko może być po schodami w piwnicy, lub za ścianą w innym pomieszczeniu

W olbrzymiej większości schodów prostych znajdujących się w domach warunki powyższe są spełnione. Czasami mamy schody dosyć nierówne, lub na sąsiadującej ścianie wystają jakieś gzymsy lub grzejniki - z reguły to nie przeszkadza w montażu krzesełka schodowego.
Schody mogą być wykonane z betonu, drewna, metalu lub kamienia. Mogą to być betonowe schody obłożone drewnem, parkietem lub gresem (płytką ceramiczną) - szyna jezdna krzesełka schodowego może być przymocowana do każdego w powyższych materiałów za pomocą specjalnych uchwytów.

Wszystkie wymienione powyżej kwestie są dosyć istotne, jeżeli zależy nam na szybkim zamówieniu krzesełka schodowego. Jeżeli zapoznamy się z tymi informacjami, to o wiele łatwiej będzie nam złożyć zamówienie w firmie, która będzie nam dostarczała i instalowała krzesełko schodowe.
Bardzo pomocne może być także wysłanie zdjęcia (lub lepiej kilku zdjęć) schodów. Możemy to zrobić za pomocą emaila lub nawet telefonu komórkowego. Wykonajmy dwa zdjęcia z dołu i dwa z góry - jedno z dalszej perspektywy. Takie informacje przesłane do firmy montującej windę schodową będą niesłychanie pomocne.

W przypadku szybkiego terminu dostawy również możemy być poproszeni o pomiar naszych schodów. Jak więc wykonać poprawny pomiar schodów pod montaż krzesełka schodowego na szynie prostej, np. pod model Acorn Superglide 120 lub 130?
Wbrew pozorom taki pomiar nie jest trudny i nie wymaga specjalistycznej wiedzy lub przyrządów pomiarowych. Wystarczy jeżeli zmierzymy szerokość schodów w ich najwęższym miejscu - np. pomiędzy poręczami lub od jednej z poręczy do wystającego gdzieś gzymsu lub parapetu. Kolejnym pomiarem jest tzw. głębokość i wysokość stopnia - te wymiary pozwalają określić kąt nachylenia schodów. Z reguły stopnie w schodach nie są idealnie równe - warto więc taki pomiar wykonać na stopniu drugim i przedostatnim oraz gdzieś pośrodku biegu schodowego.
Kolejnym, w sumie najważniejszym pomiarem jest długość schodów zmierzona po skosie, czyli od podłogi na dole do krawędzi najwyższego stopnia. Tor jezdny krzesełka na dole schodzi aż do podłogi, a na górze wystaje o jakieś 15 cm na górny spocznik. Zmierzona długość schodów pozwala dobrać firmie montującej krzesełko poprawną długość całkowitą szyny jezdnej. Ta szyna jest odsunięta od ściany o około 8 cm, a doliczając jej grubość zajmuje około 20 cm.
Istotne jest zmierzenie ilości wolnej przestrzeni na dole, a czasami również na górze schodów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do sposobu pomiaru lub odległości jakie należy zmierzyć zawsze można zadzwonić z prośbą o poradę do fachowców.

Dokładny opis pomiaru schodów, wraz ze schematem można znaleźć w pliku pomiar schodów pod krzesełko schodowe

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie