Utworzono: 2016-03-09

Idealna platforma schodowa do bloku

Przystosowanie klatek schodowych w blokach dla osób niepełnosprawnych to ciężki temat, szczególnie w naszym kraju, gdzie takich bloków jest dosyć dużo (szczególnie tych z wielkiej płyty). W tamtych czasach (obecnie zresztą również) nie myślało się zbytnio o niwelowaniu barier architektonicznych. Nawet w blokach posiadających windę mamy często tzw. wysoki parter, na który należy wejść po kilku stopniach.
To dla osób borykających się z takimi trudnościami dedykujemy niniejszy tekst.

Platformy schodoe Ascendor - idealne do bloku Osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim najczęściej chciałby samodzielnie móc pokonać daną barierę architektoniczną, szczególnie jeżeli ta bariera znajduje się w jej mieszkaniu, domu lub bloku. Czy istnieje zatem winda, która może być z powodzeniem zainstalowana na ciasnej klatce schodowej w bloku wielorodzinnym?
Uważamy, że tak! Platformy schodowe Ascendor, modele PLG7 i PLK8 idealnie nadają się do niwelowania barier w blokach.

Mieszkam w bloku 10-cio piętrowym i niestety (jak to w starym bloku z wielkiej płyty) mam problem z dostaniem się do mieszkania, gdyż poruszam się na wózku inwalidzkim. Klatka schodowa w bloku jest dosyć wąska schodowa - proszę o poradę jak najlepiej zniwelować tę barierę architektoniczną, abym mogła normalnie i niezależnie funkcjonować.
Tego rodzaju zapytanie bardzo często otrzymuje firma Windy Schodowe z Warszawy. Emaile i telefony płyną z całego kraju - nieważne gdzie mieszkasz - Gdańsk, Lublin, Wrocław, Kraków, Poznań, Katowice - wszędzie widać całe osiedla bloków, w których czają się bariery architektoniczne.
Jak pomóc tym osobom? Jak sprawić, aby mogły być przydatne społeczeństwu - aby mogły żyć, pracować, uczyć się.

Witamy panią bardzo serdecznie, dziękujemy za zainteresowanie się naszą ofertą - tak najczęściej zaczyna się odpowiedź. Abyśmy mogli dokładnie oszacować koszty projektu potrzebujemy znać wymiary klatki schodowej, jednak z całą pewnością najlepszym urządzeniem do likwidacji baiery architektonicznej w bloku będzie platforma schodowa Ascendor.
Platforma ta jest dosyć mała gabarytowo i kompaktowa, to znaczy, że zajmuje na schodach bardzo mało miejsca - jest idealna na wąskie klatki schodowe. Tor jezdny urządzenia, który w standardzie jest wykonany ze stali nierdzewnej pełni funkcję pochwytu (poręczy) - jest on o średnicy odpowiadającej normalnemu uchwytowi oraz jest niebrudzący i niczym nie smarowany. Dlatego też, aby zaoszczędzić miejsce na schodach można usunąć poręcz jaka jest obecnie zamontowana w biegu schodowym.
Ten tor jezdny można mocować do ściany, ale pod warunkiem, że ściana ta jest grubą ścianą nośną (pełną), w innym wypadku konieczny jest montaż na słupkach - jest to droższa opcja i zajmuje więcej miejsca na schodach - zdjęcia znajdziecie poniżej.

Na dole, przed schodami platforma potrzebuje około 1,5 metra miejsca (w zależności od kąta nachylenia schodów oraz wielkości podestu jezdnego). Jeżeli jest tam około 230-250 cm to możemy zastosować tam standardowy najazd na platformę - to jest również tańsza opcja w porównaniu do najazdu od frontu (niestandardowego).
Ważną zaletą platform Ascendor jest to, że po złożeniu jej nie ma dostępu do panelu sterowania, nikt kto nie ma pilota nie uruchomi urządzenia - pokazujemy to na zdjęciach poniżej.
Platformy schodowe Ascendor są zasilana z akumulatorów - standardowo znajdują się tam 4 akumulatory 12 woltowe, jednak w przypadku cięższego obciążenia (300 kg) lub długiego toru jezdnego można zastosować 8 baterii. Pomimo zasilania akumulatorowego potrzebne jest gniazdko 230V, do którego wpina się ładowarkę, automatycznie ładującą te akumulatory.

Jako kolejny plus działający na korzyść tego urządzenia wymienię 3-letnią gwarancję oraz 12 miesięczny okres serwisowania - oznacza to, że przez 3 lata klient jest bezpieczny jeżeli chodzi o ewentualne usterki urządzenia, które de-facto zdarzają się bardzo rzadko. Natomiast tak długi okres serwisowania oznacza także niskie koszty eksploatacji platformy - przeglądy serwisowe firma Windy Schodowe wykonuje najczęściej będąc przy okazji w danej okolicy, przez co nie naraża na koszty poniesione na dojazdy.
Oczywiście serwisowaniem platformy schodowej może zająć się każda osoba lub firma mająca odpowiednie umiejętności i uprawnienia.

Po montażu platformy schodowej należy przeprowadzić odbiór techniczny UDT - całą dokumentacją do urządzenia kupujący powinien otrzymać od firmy, która dostarczyła windę - wyjątek stanowi protokół elektryczny oraz budowlany. Wnioskującym o odbiór jest właściciel urządzenia, a koszt odbioru jaki się płaci do UDT to 300-500 zł.

Przedstawiamy poniżej galerię zdjęć pokazujących platformy schodowe Ascendor oraz dostępne w nich opcje, a jeszcze niżej znajdą Państwo film z udziałem platformy schodowej Ascendor PLG7 zainstalowanej w bloku. 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie