Utworzono: 2016-03-09

Idealna platforma schodowa do bloku

Przystosowanie klatek schodowych w blokach dla osób niepełnosprawnych to ciężki temat, szczególnie w naszym kraju, gdzie takich bloków jest dosyć dużo (szczególnie tych z wielkiej płyty). W tamtych czasach (obecnie zresztą również) nie myślało się zbytnio o niwelowaniu barier architektonicznych. Nawet w blokach posiadających windę mamy często tzw. wysoki parter, na który należy wejść po kilku stopniach.
To dla osób borykających się z takimi trudnościami dedykujemy niniejszy tekst.

Platformy schodoe Ascendor - idealne do bloku Osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim najczęściej chciałby samodzielnie móc pokonać daną barierę architektoniczną, szczególnie jeżeli ta bariera znajduje się w jej mieszkaniu, domu lub bloku. Czy istnieje zatem winda, która może być z powodzeniem zainstalowana na ciasnej klatce schodowej w bloku wielorodzinnym?
Uważamy, że tak! Platformy schodowe Ascendor, modele PLG7 i PLK8 idealnie nadają się do niwelowania barier w blokach.

Mieszkam w bloku 10-cio piętrowym i niestety (jak to w starym bloku z wielkiej płyty) mam problem z dostaniem się do mieszkania, gdyż poruszam się na wózku inwalidzkim. Klatka schodowa w bloku jest dosyć wąska schodowa - proszę o poradę jak najlepiej zniwelować tę barierę architektoniczną, abym mogła normalnie i niezależnie funkcjonować.
Tego rodzaju zapytanie bardzo często otrzymuje firma Windy Schodowe z Warszawy. Emaile i telefony płyną z całego kraju - nieważne gdzie mieszkasz - Gdańsk, Lublin, Wrocław, Kraków, Poznań, Katowice - wszędzie widać całe osiedla bloków, w których czają się bariery architektoniczne.
Jak pomóc tym osobom? Jak sprawić, aby mogły być przydatne społeczeństwu - aby mogły żyć, pracować, uczyć się.

Witamy panią bardzo serdecznie, dziękujemy za zainteresowanie się naszą ofertą - tak najczęściej zaczyna się odpowiedź. Abyśmy mogli dokładnie oszacować koszty projektu potrzebujemy znać wymiary klatki schodowej, jednak z całą pewnością najlepszym urządzeniem do likwidacji baiery architektonicznej w bloku będzie platforma schodowa Ascendor.
Platforma ta jest dosyć mała gabarytowo i kompaktowa, to znaczy, że zajmuje na schodach bardzo mało miejsca - jest idealna na wąskie klatki schodowe. Tor jezdny urządzenia, który w standardzie jest wykonany ze stali nierdzewnej pełni funkcję pochwytu (poręczy) - jest on o średnicy odpowiadającej normalnemu uchwytowi oraz jest niebrudzący i niczym nie smarowany. Dlatego też, aby zaoszczędzić miejsce na schodach można usunąć poręcz jaka jest obecnie zamontowana w biegu schodowym.
Ten tor jezdny można mocować do ściany, ale pod warunkiem, że ściana ta jest grubą ścianą nośną (pełną), w innym wypadku konieczny jest montaż na słupkach - jest to droższa opcja i zajmuje więcej miejsca na schodach - zdjęcia znajdziecie poniżej.

Na dole, przed schodami platforma potrzebuje około 1,5 metra miejsca (w zależności od kąta nachylenia schodów oraz wielkości podestu jezdnego). Jeżeli jest tam około 230-250 cm to możemy zastosować tam standardowy najazd na platformę - to jest również tańsza opcja w porównaniu do najazdu od frontu (niestandardowego).
Ważną zaletą platform Ascendor jest to, że po złożeniu jej nie ma dostępu do panelu sterowania, nikt kto nie ma pilota nie uruchomi urządzenia - pokazujemy to na zdjęciach poniżej.
Platformy schodowe Ascendor są zasilana z akumulatorów - standardowo znajdują się tam 4 akumulatory 12 woltowe, jednak w przypadku cięższego obciążenia (300 kg) lub długiego toru jezdnego można zastosować 8 baterii. Pomimo zasilania akumulatorowego potrzebne jest gniazdko 230V, do którego wpina się ładowarkę, automatycznie ładującą te akumulatory.

Jako kolejny plus działający na korzyść tego urządzenia wymienię 3-letnią gwarancję oraz 12 miesięczny okres serwisowania - oznacza to, że przez 3 lata klient jest bezpieczny jeżeli chodzi o ewentualne usterki urządzenia, które de-facto zdarzają się bardzo rzadko. Natomiast tak długi okres serwisowania oznacza także niskie koszty eksploatacji platformy - przeglądy serwisowe firma Windy Schodowe wykonuje najczęściej będąc przy okazji w danej okolicy, przez co nie naraża na koszty poniesione na dojazdy.
Oczywiście serwisowaniem platformy schodowej może zająć się każda osoba lub firma mająca odpowiednie umiejętności i uprawnienia.

Po montażu platformy schodowej należy przeprowadzić odbiór techniczny UDT - całą dokumentacją do urządzenia kupujący powinien otrzymać od firmy, która dostarczyła windę - wyjątek stanowi protokół elektryczny oraz budowlany. Wnioskującym o odbiór jest właściciel urządzenia, a koszt odbioru jaki się płaci do UDT to 300-500 zł.

Przedstawiamy poniżej galerię zdjęć pokazujących platformy schodowe Ascendor oraz dostępne w nich opcje, a jeszcze niżej znajdą Państwo film z udziałem platformy schodowej Ascendor PLG7 zainstalowanej w bloku. 

ciekawostki

Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu." ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej
Jak pokonać schody z wózkiem inwalidzkim - cena windy dla niepełnosprawnych

Osoby w pełni sprawne nawet nie zdają sobie sprawy z tego jak wiele schodów pokonują codziennie. Kilka stopni w pracy lub szkole, dwa stopnie schodów do sklepu spożywczego lub nawet ze ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie