Utworzono: 2016-03-09

Dostosowanie przychodni i punktów medycznych dla osób niepełnosprawnych

Dzięki rozporządzeniom unijnym i naszym polskim przepisom wszyscy usługodawcy oraz przedsiębiorcy są zobowiązani niwelować bariery architektoniczne w miejscach świadczenia swoich usług. Od jakiegoś czasu, każdy nowo oddawany budynek użyteczności publicznej powinien być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak co w przypadku budynków starszych, które posiadają schody niedostosowane do ich pokonywania przez osoby z ograniczoną sprawności? Takie budynki powinny jak najszybciej zostać przystosowane do takich warunków - oczywiście w miarę możliwości technicznych jakie oferują.

Krzesełka schodowe dla osób niepełnosprawnych - Kraków Wbrew pozorom nie jest to trudne i wiele punktów medycznych – aptek, przychodni medycznych, klinik stomatologicznych – tak potrzebnych osobom niepełnosprawnym, zostało dla nich przystosowane. W części z nich zamontowane zostały platformy schodowe, które wygodnie mogą przewieźć osobę niepełnosprawną na wózku inwalidzkim. Do zamontowania takiego urządzenia potrzebna jest wystarczająca (dość duża) ilość miejsca przed schodami na dole, odpowiednia szerokość schodów oraz najlepiej możliwość montażu jej na ścianie nośnej.
Jednak ze względu na stare budownictwo i warunki architektoniczne w wielu z nich nie da się zamontować platform schodowych lub innych dźwigów służących do transportu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W takich sytuacjach przychodzą z odsieczą krzesła schodowe – zarówno prostoliniowe jak i w bardziej skomplikowanych warunkach krzywoliniowe – których wymagania techniczne do ich zamontowania są bez porównania mniejsze w stosunku do większych urządzeń. Można montować je na znacznie węższych schodach, nie potrzeba tyle miejsca do ich zaparkowania przed schodami, a ze względu na to, że tor jezdny instaluje się do stopni schodów można je montować również tam, gdzie nie ma ściany nośnej.

Krzesełka schodowe, szczególnie te na torze jezdnym prostoliniowym są jednym z najszybszych i najtańszych sposobów na likwidację bariery architektonicznej w przychodni. Oczywiście, aby być sprawiedliwym należy jasno i wyraźnie napisać, że krzesło schodowe nie przewiezie osoby wraz z wózkiem inwalidzkim - jednak może ono bez żadnego problemu przetransportować samą osobę, a wózek można bardzo szybko złożyć i wnieść - z reguły osoba niepełnosprawna przyjeżdża do przychodni z opiekunem, a poza tym w takim miejscu jest jest ktoś na recepcji, kto może pomóc niepełnosprawnemu w skorzystaniu z krzesełka schodowego.
Z całą pewnością wygodniej jest przetransportować osobę niepełnosprawną na krzesełku schodowym niż wnosić ją razem z wózkiem - fotelik schodowy pozwala łatwo i bezpiecznie wwieźć osobę po schodach.

A co w przypadku gdy nie ma możliwości zamontowania ani platformy, ani krzesełka schodowego? Czy w takich miejscach można jakoś zniwelować powstałe bariery architektoniczne? Oczywiście, że tak! W takich miejscach zawsze można zastosować schodołaz. Co prawda jego największym mankamentem jest to, że wymaga pomocy osób trzecich oraz, że ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej jasno mówi, że przy dostosowywaniu budynków medycznych dla niepełnosprawnych nie można zastosować schodołazu (Załącznik nr 2) - niemniej jednak fakt jest faktem, że często spotyka się schodołazy kroczące lub gąsienicowe w takich placówkach.

Podsumowując, można napisać, że chyba nie ma takiego miejsca, gdzie nie dałoby się w żaden sposób zniwelować barier architektonicznych - wszystko zależy od dobrych chęci właścicieli takich miejsc oraz urzędników, którzy to nadzorują. A jeżeli nie mają Państwo pomysłu jakie urządzenie w Państwa przypadku byłoby najlepsze zawsze zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści rozwiążą każdy problem!

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie