Utworzono: 2016-03-09

Dofinansowanie do zakupu krzesełek schodowych

Wszyscy niemalże napotykamy w życiu wiele barier, które skutecznie utrudniają nam życie. W szczególności sytuacja ta dotyczy osób starszych oraz niepełnosprawnych, które to często mieszkają same i nie mogą liczyć na częstą pomoc innych osób.
Szczególnie uciążliwe są bariery architektoniczne, które skutecznie obniżają jakość naszego życia i wpływają negatywnie na psychikę tych osób. Osobiście znam osoby, które od miesięcy i lat nie mogą wyjść z własnego domu lub dostać się na piętro ponieważ muszą pokonać schody.

Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach z pomocą mogą nam przyjść nowe technologie - dzięki nowoczesnym urządzeniom bariery architektoniczne przestają być problemem. Jako przykład możemy wymienić chociażby krzesełka schodowe lub schodołazy, dzięki którym dostęp do wielu kondygnacji we własnym domu staje się łatwy i przyjemny, a co najważniejsze bezpieczny. Jednak nowoczesność i technika może generować spore nakłady pieniężne i tym samym wyrasta kolejna bariera - tym razem finansowa, która często przytłacza i zniechęca.

Jednak należy wiedzieć, że i tę barierę można pokonać. Osoby potrzebujące tego rodzaju urządzeń mogą starać się o dofinansowanie na ich zakup z kilku źródeł. W ten sposób można stosunkowo niewielkim nakładem kosztów własnych stać się posiadaczem schodołaza bądź windy schodowej. Warto zaznaczyć, iż dofinansowanie dotyczy także sprzętu używanego, a więc można oszczędzić podwójnie nie tracąc jednocześnie ani na jakości, ani funkcjonalności urządzenia. Stan techniczny używanych krzesełek czy schodołazów jest wnikliwie weryfikowany przez wykwalifikowanych techników, którzy sprawdzają każdy element urządzenia. Potwierdzają to stosowne certyfikaty jakości oraz pisemna gwarancja udzielana na tego rodzaju sprzęt. Używany schodołaz kroczący Sherpa
Na zdjęciu obok prezentujemy używany schodołaz kroczący Sherpa, a na samym dole, poniżej tego tekstu można zobaczyćfilm przestawiający to urządzenie podczas pracy.

Odpowiednie wnioski na dofinansowanie należy składać w lokalnych PCPR'ach lub MOPS'ach - jeżeli nie wiadomo, gdzie należy udać się z pytaniem o dofinansowanie można zadzwonić do oddziału PFRON - spis oddziałów PFRON znajdziesz tutaj. Rozpatrywane są one po otrzymaniu funduszy z odpowiednich organów państwowych m.in. PFRON'u. Właśnie z tego względu najlepiej jest starać się o dofinansowanie na początku roku kalendarzowego. Procedura nie jest uciążliwa - wymaga między innymi przedstawienia wstępnego kosztorysu planowanych zakupów oraz zaświadczenia o dochodach. W przypadku osób niepełnosprawnych wymagane jest poświadczenie stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Wystarczy tylko złożyć całą dokumentację w odpowiednim urzędzie i czekać. Dofinansowanie może sięgać nawet 80 % całkowitych kosztów związanych z zakupem i montażem urządzenia.

Warto już teraz zastanowić się nad zastosowanie nowoczesnych urządzeń poprawiających komfort życia. Dzięki wspomnianemu programowi dofinansowań budżet rodzinny na kolejny rok nie zostanie zanadto obciążony, zaś możliwość swobodnego dostępu do wszystkich kondygnacji własnego domu z pewnością poprawi kondycję psychiczną jego mieszkańców.

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie