Utworzono: 2016-03-09

Bariery architektoniczne w domu przeszkodą dla osób starszych i niepełnosprawnych

„Nie ma jak w domu” - któż nie zna tego powiedzenia? Co jednak gdy nasz dom zamiast twierdzą i ostoją odpoczynku staje się więzieniem, albo prawdziwym torem przeszkód?
Wbrew pozorom taka sytuacja nie dotyczy tylko osób starszych, albo niepełnosprawnych. Wiele domów, ale także mieszkań w blokach wymusza na nas pokonywanie schodów. Z pozoru nic w tym dziwnego, ani trudnego. Jednak jeżeli pomyślimy o osobach starszych, niepełnosprawnych lub schorowanych może się okazać, że jednak jest to bariera trudna, bądź wręcz niemożliwa do pokonania.

Krzesełka schodowe dla osób starszych i niepełnosprawnych - szybko, tanio, skutecznie Niektórzy mają stałe problemy z chodzeniem, dla innych to okres przejściowy – np. po zabiegach ortopedycznych, czy chirurgicznych. Czy są jakieś rozwiązania, które mogą pomóc i jednym i drugim pokonywać bariery architektoniczne w postaci schodów?
Niestety znajomość dostępnych rozwiązań w tym zakresie jest ciągle niska wśród naszych rodaków - nasza strona dotycząca szeroko pojętego tematu niwelowania barier architektonicznych stara się to zmienić i pomóc osobom potrzebującym.

Oczywiście na polskim rynku są rozwiązania, dzięki którym osoby z ograniczeniami sprawności ruchowej mogą z łatwością pokonywać schody. Zarówno te wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wśród tych rozwiązań, możemy znaleźć takie, które są stałe, ale też takie które są tymczasowe, a tym samym są idealne dla osób, dla których problemy z pokonywaniem schodów mają wymiar okresowy.
Jednym z takich rozwiązań są krzesełka schodowe. Można je dostosować zarówno do schodów prostych jak i zabiegowych. A ze względu na to, iż istnieją też ich wersje używane można je kupić za relatywnie niskie pieniądze. Cena za używane krzesełka schodowe jest bardzo przystępna i z reguły nie wynosi więcej niż 6 tys zł. Takie urządzenia są idealne dla osób starszych, bądź dla tych z ograniczoną sprawnością ruchową.

Drugim rozwiązaniem – szczególnie ciekawym dla osób, dla których problemy z pokonywaniem schodów są czasowe – to schodołazy. Ich niska cena, mobilność oraz to, iż nie są na stałe przymocowane do schodów, daje naprawdę szerokie możliwości ich stosowania. Jedyną ważną rzeczą, o której należy pamiętać to to, iż do obsługi schodołaza (szczególnie mamy tutaj na myśli schodołazy kroczące) potrzebna jest pomoc osób trzecich.
Jednak bez wątpienia wielką zaletą w tym wypadku jest możliwość wypożyczenia takiego schodołaza na czas, który jest nam potrzebny, dzięki temu możemy znacznie ograniczyć koszty takiego przedsięwzięcia.

Ostatnim rozwiązaniem – zdecydowanie najlepszym dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim – są platformy schodowe. Dają one zdecydowanie największy komfort poruszania się osobie niepełnosprawnej i pozwalają jej na całkowite poczucie niezależności i samodzielne pokonywanie schodów. Jedynym mankamentem tego urządzenia jest jego cena - adekwatnie wyższa od wyżej wymienionych rozwiązań – oraz techniczne wymogi do jego zamontowania. Jednak komfort jazdy i poczucie niezależności jaki daje jest bezcenny.

Poniżej pokazujemy filmy, na których widać:

sposób użycia oraz działania schodołaza kroczącego:

sposób użycia oraz działania krzesełka schodowego:

sposób użycia oraz działania platformy schodowej:

 

ciekawostki

Jak zrobić windę z krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe powstało z myślą o likwidowaniu barier architektonicznych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. ...

zobacz więcej
Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie