Utworzono: 2016-03-09

Bariery architektoniczne w domu przeszkodą dla osób starszych i niepełnosprawnych

„Nie ma jak w domu” - któż nie zna tego powiedzenia? Co jednak gdy nasz dom zamiast twierdzą i ostoją odpoczynku staje się więzieniem, albo prawdziwym torem przeszkód?
Wbrew pozorom taka sytuacja nie dotyczy tylko osób starszych, albo niepełnosprawnych. Wiele domów, ale także mieszkań w blokach wymusza na nas pokonywanie schodów. Z pozoru nic w tym dziwnego, ani trudnego. Jednak jeżeli pomyślimy o osobach starszych, niepełnosprawnych lub schorowanych może się okazać, że jednak jest to bariera trudna, bądź wręcz niemożliwa do pokonania.

Krzesełka schodowe dla osób starszych i niepełnosprawnych - szybko, tanio, skutecznie Niektórzy mają stałe problemy z chodzeniem, dla innych to okres przejściowy – np. po zabiegach ortopedycznych, czy chirurgicznych. Czy są jakieś rozwiązania, które mogą pomóc i jednym i drugim pokonywać bariery architektoniczne w postaci schodów?
Niestety znajomość dostępnych rozwiązań w tym zakresie jest ciągle niska wśród naszych rodaków - nasza strona dotycząca szeroko pojętego tematu niwelowania barier architektonicznych stara się to zmienić i pomóc osobom potrzebującym.

Oczywiście na polskim rynku są rozwiązania, dzięki którym osoby z ograniczeniami sprawności ruchowej mogą z łatwością pokonywać schody. Zarówno te wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wśród tych rozwiązań, możemy znaleźć takie, które są stałe, ale też takie które są tymczasowe, a tym samym są idealne dla osób, dla których problemy z pokonywaniem schodów mają wymiar okresowy.
Jednym z takich rozwiązań są krzesełka schodowe. Można je dostosować zarówno do schodów prostych jak i zabiegowych. A ze względu na to, iż istnieją też ich wersje używane można je kupić za relatywnie niskie pieniądze. Cena za używane krzesełka schodowe jest bardzo przystępna i z reguły nie wynosi więcej niż 6 tys zł. Takie urządzenia są idealne dla osób starszych, bądź dla tych z ograniczoną sprawnością ruchową.

Drugim rozwiązaniem – szczególnie ciekawym dla osób, dla których problemy z pokonywaniem schodów są czasowe – to schodołazy. Ich niska cena, mobilność oraz to, iż nie są na stałe przymocowane do schodów, daje naprawdę szerokie możliwości ich stosowania. Jedyną ważną rzeczą, o której należy pamiętać to to, iż do obsługi schodołaza (szczególnie mamy tutaj na myśli schodołazy kroczące) potrzebna jest pomoc osób trzecich.
Jednak bez wątpienia wielką zaletą w tym wypadku jest możliwość wypożyczenia takiego schodołaza na czas, który jest nam potrzebny, dzięki temu możemy znacznie ograniczyć koszty takiego przedsięwzięcia.

Ostatnim rozwiązaniem – zdecydowanie najlepszym dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim – są platformy schodowe. Dają one zdecydowanie największy komfort poruszania się osobie niepełnosprawnej i pozwalają jej na całkowite poczucie niezależności i samodzielne pokonywanie schodów. Jedynym mankamentem tego urządzenia jest jego cena - adekwatnie wyższa od wyżej wymienionych rozwiązań – oraz techniczne wymogi do jego zamontowania. Jednak komfort jazdy i poczucie niezależności jaki daje jest bezcenny.

Poniżej pokazujemy filmy, na których widać:

sposób użycia oraz działania schodołaza kroczącego:

sposób użycia oraz działania krzesełka schodowego:

sposób użycia oraz działania platformy schodowej:

 

ciekawostki

Krzesełka schodowe do transportu osób po schodach

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu." ...

zobacz więcej
Odbiór techniczny windy schodowej

Zgodnie z polskim i europejskim prawem urządzenia do transportu osób, w szczególności osób niepełnosprawnych podlegają pod tzw. "pełny dozór techniczny." ...

zobacz więcej
Jak pokonać schody z wózkiem inwalidzkim - cena windy dla niepełnosprawnych

Osoby w pełni sprawne nawet nie zdają sobie sprawy z tego jak wiele schodów pokonują codziennie. Kilka stopni w pracy lub szkole, dwa stopnie schodów do sklepu spożywczego lub nawet ze ...

zobacz więcej

zobacz wszystkie